Szlakiem Schlaga – ograjmy organy!

– W tym roku wszystko dzieje się w Kościele Pokoju i bardzo się z tego cieszymy – mówi Zuzanna Bator, organizatorka 6. Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Festiwal i hasło „Szlakiem Schlaga – ograjmy organy!” przypomina Christiana Schlaga, który w XIX w. założył w Świdnicy cenioną fabrykę organmistrzowską. Na świecie wciąż istnieje ponad tysiąc instrumentów, której tu powstały. W Kościele Pokoju znajduje się opus magnum Schlaga – symfoniczne organy o 62. głosach. Przekonamy się o ich możliwościach podczas kilku koncertów:

25 czerwca, godz. 18.30, uwertura festiwalu
Zagrają uczniowie Macieja Batora ze świdnickich szkół muzycznych – szkoły społecznej II st. oraz studium organistowskiego, a także prywatni uczniowie i dzieci
Leonard Bator, Bernard Bator i Maciej Bator – muzyka w dialogu, organy ołtarzowe i symfoniczne organy Schlaga
Tymoteusz Jaśków, Społeczna Szkoła Muzyczna w Świdnicy – Mieczysław Surzyński, „Święty Boże”
Łucja Nikolska, flet – Benedetto Marcello, sonata fletowa
Brygida Szymańska, studentka Diecezjalnego Studium Organistowskiego – Craig Sellar, „tuba tune”
Filip Zabrzewski – uczeń prywatny, anonimowe preludium i finał z księgi organowej z Husum

2.07.2021, godz. 18.30, inauguracja festiwalu
Wspólnie wystąpią Zuzanna Bator i akordeoniści Maciej Zimka i Wiesław Ochwat, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonają kompozycje na dwa akordeony i organy, w tym „Fontannę radości” Jacka Rabińskiego.

6.07, godz.18.30
Skrzypek Maksymilian Grzesiak w duecie z Maciejem Batorem zagrają:
– E. Grieg, Sonata na skrzypce i fortepian No. 3 (w aranżacji na skrzypce i organy)
– C. Saint-Saëns, Introdukcja i Rondo Capriccioso
– I. J. Paderewski, Melodia G-dur
– F. Chopin, Nokturn Es-dur

9.07, godz.18.30
Maciej Afanasjew (skrzypce elektryczne) i Paweł Głowiński (organy) zagrają własną kompozycję, suitę „ex temporae” oraz:
Alexandre Guilmant, 5 sonata c-moll
Jehan Alain, Postlude pour l’office des complies
Louis Vierne, 24 Pieces en Style Libre
Marcel Dupré, Cortege et Litanie

16.07, godz.18.30
W finale Krzysztof Karcz zagra:
F. Mendelssohn-Bartholdy, sonata III A-dur 2
A. Guilmant, Marsz ,,Podnieście w górę swoje głowy”
J.S. Bach, Fuga Gigue BWV 577
L. Vierne, Carillon de Westminster
Ch.M. Widor, Toccata z V Symfonii f-moll
D. German, Festive Trumpet Tune
Władysław Żeleński – Święty Boże

– 2021 to rok Saint-Saënsa i Żeleńskiego, stąd wybór także ich kompozycji. Ciekawostką jest to, dwukrotnie pojawią się skrzypce: raz klasyczne (w repertuarze romantycznym), a raz elektryczne – dodaje Zuzanna Bator, organistka i prezes Fundacji Dobrej Muzyki, która przygotowuje ten największy festiwal organowy w rejonie świdnickim i wałbrzyskim. Dwa koncerty (2 lipca i 6 lipca) będą nagrywane i retransmitowane w internecie. Z powodu limitów miejsc (w związku reżimem sanitarnym) obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegóły: https://fundacjadobrejmuzyki.pl/