Wizyta ambasadora Niemiec

„Bardzo serdecznie dziękuję za wspaniałe oprowadzenie, w szczególności za porywający koncert organowy Bacha (mojego ulubionego kompozytora). Wraz z małżonką jesteśmy pod ogromnym wrażeniem architektury, historii i renowacji Kościoła Pokoju – to absolutny klejnot.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość szczegółowego zwiedzenia. Życzę Państwu wszystkiego dobrego i powodzenia podczas trwającego remontu. Jeżeli ambasada może w jakiś sposób pomóc, prosimy zwrócić się do nas bez wahania.

Zrobimy, co będzie w naszej mocy” – napisał w książce jubileuszowej ambasador Niemiec dr Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven, który wraz z żoną Barbarą von Ow-Freytag zwiedził Kościół Pokoju 16 września 2021 r.

Gości zainteresowała historia kościoła, burzliwe dzieje Śląska, problemy związane z konserwacją, codzienne życie parafii oraz relacje ekumeniczne, o których opowiadał bp Waldemar Pytel. Ambasador jest miłośnikiem Bacha i ze szczególną przyjemnością wysłuchał utworów mistrza z Lipska, które dr Maciej Bator zagrał na dużych i małych organach. W Świdnicy ambasador spotkał się także z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską.

Wspólnie z konsulem generalnym RFN we Wrocławiu Hansem Jörgem Neumannem rozmawiano o polsko-niemieckich relacjach i budowaniu wspólnej Europy. Dyplomaci odwiedzili także Krzyżową – ambasador doskonale zna historię opozycyjnego Kręgu z Krzyżowej.

Baron von Loringhoven jest chemikiem (doktorat z biochemii w Instytucie Maksa Plancka) i dyplomatą. Był ambasadorem w Moskwie i Pradze, wiceszefem niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) i zastępcą sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa. Misję dyplomatyczną w Polsce rozpoczął w 2020 r. Pochodzi z arystokratycznej rodziny, która tytuł szlachecki otrzymała w XII w. Jego przodek był mistrzem krzyżackim, a ojciec, major Wehrmachtu był jednym z trzech ostatnich świadków wydarzeń w schronie Hitlera. Włada angielskim, francuskim, rosyjskim, czeskim i polskim; grał na gitarze w zespole jAAzz, zrzeszającym uzdolnionych muzycznie dyplomatów.

Print your tickets