Bach dla Ukrainy

Preludia, fugi, chorały, fantazje chorałowe Johanna Sebastiana Bacha uświetnią jego 337. urodziny w Kościele Pokoju. Świętowanie urodzin mistrza z Lipska to inicjatywa Macieja Batora, który w 2017 r. postanowił podczas kolejnych koncertów zagrać wszystkie utwory organowe Bacha w świdnickim kościele.

 

– Znamy ponad 720 dzieł, więc przed nami jeszcze wiele lat urodzinowego grania – śmieje się Zuzanna Bator, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki.

Zapraszamy na koncert w czwartek 31 marca o godz. 18 (wstęp wolny). Data urodzin lipskiego kompozytora jest umowna: źródła podają 21 lub 31 marca, co było związane z przechodzeniem różnych krajów w różnym czasie z kalendarza juliańskiego na gregoriański.

W programie usłyszymy chorały i sonaty, w tym jedną sonatę na flet i klawesyn, wykonaną na organach. Bardziej monumentalnymi utworami będą preludia i fugi, które zwykle otwierały i zamykały muzycznie nabożeństwa.

– Nazywamy ten koncert arcyświdnickim: w pięknej świdnickiej świątyni na organach wyprodukowanych w Świdnicy zagrają zawodowi i kształcący się świdniccy muzycy – dodają Zuzanna i Maciej Batorowie. Będą im towarzyszyć uczniowie i studenci świdnickich organizacji muzycznych:
Brygida Szymańska (Uczennica Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy) – organy
Łucja Nikolska (Absolwentka Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy) – flet
Tymoteusz Jaśków (Uczeń Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy) – organy
Filip Zabrzewski (Uczeń Akademii Dobrej Muzyki dra Macieja Batora) – organy

Podobnie jak podczas lutowego koncertu „Urodziny Schlaga”, tak i teraz po koncercie zostanie zorganizowana zbiórka na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Miesiąc temu wspieraliśmy Polską Akcję Humanitarną, tym razem chcemy działać lokalnie i wesprzeć ponad 20 Ukraińców, którymi zaopiekowała się parafia Kościoła Pokoju. Ich także serdecznie zapraszamy na koncert – dodają organizatorzy.

Koncert przygotowany przez Fundację Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju będzie również transmitowany na Facebooku.

Print your tickets