Dwudziestoczterogodzinny koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy.

W sobotni wieczór 7 maja 2022 roku rozpoczęła się niezwykła akcja wiążąca muzykę, modlitwę, medytację, ciszę i nabożeństwo w krzyk sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie.

Zaproszenie do współtworzenia koncertu było otwarte, dlatego w barokowych murach Kościoła Pokoju rozbrzmiała bardzo różnorodna muzyka: klasyczna, organowa, fortepianowa, ludowa, medytacyjna, zespołowa, chóralna, instrumentalna i elektroniczna. Muzycy z Żytomierza, Kijowa, Lwowa, Odessy, Dniepru, którzy musieli uciekać ze swojego kraju wspólnie z artystami polskimi chcieli powiedzieć „stop wojnie w Ukrainie”.

Wydarzenie otworzyli Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz ks. Paweł Meler.

– Kiedy docierają do nas przerażające zdjęcia i filmy dokumentujące skalę barbarzyństwa tej wojny, przychodzą na myśl słowa Zofii Nałkowskiej: „to ludzie ludziom gotują ten los” – powiedział duchowny.

– Ludzie rozpoczęli tę wojnę i ludzie dopuszczają się w niej niewiarygodnych zbrodni. Ale także przecież ludzie zbudowali Kościół Pokoju w Świdnicy, ludzie wypełniają go od 370 lat swoimi modlitwami, ludzie wystąpili z inicjatywą zorganizowania całodobowego koncertu w intencji pokoju, ludzie zgłosili się i chcieli tutaj wystąpić i ludzie przyszli, aby tego koncertu wysłuchać i zjednoczyć się wokół tak ważnego celu. Życzę, aby każdy z nas czuł się cegiełką, z której powstanie w końcu dzieło pokoju. Oby jak najszybciej.

Muzyczne czuwanie rozpoczął hymn Ukrainy zaśpiewany przez aktorów Teatru Narodowego z Kijowa, którzy przesłali do Świdnicy swoje nagranie oraz jego kontynuacja zagrana na żywo na organach symfonicznych Kościoła Pokoju.

Do współpracy w zaledwie 10 dni zgłosiło się 40 instytucji kultury i ponad 160 muzyków, którzy płynnie zmieniając się na scenie wypełnili niemal całą dobę. Występy przeplatane były relacjami osób, które wojna dotknęła najboleśniej.

– Poprosiliśmy ludzi z całego świata o napisanie krótkich tekstów o tym, jak przeżywają wojnę. I dostaliśmy wspaniały wielki zbiór, opowieść rzekę, z takich miast jak Toronto, Tbilisi, Tokio, Mediolan, pisane przez ludzi w różnym wieku, także dzieci. I to jest oś tej opowieści, te teksty będą przez 24 godziny odczytywane. Jesteśmy tutaj w trakcie artystycznego czuwania w intencji pokoju, wołania o pokój przed 9 maja, przed tak zwaną paradą zwycięstwa w Moskwie. Specjalnie wybraliśmy tę datę, by wyrazić swój sprzeciw dla przemocy, okrucieństwa, wojny – mówił w powitaniu Krzysztof Popiołek, reżyser wydarzenia.

Szczególne znaczenie miały również lampiony ustawione przed kościołem, których liczba symbolizowała zamordowane w trakcie wojny dzieci.

Jednym z punktów dwudziestoczterogodzinnego programu było ekumeniczne nabożeństwo, które odprawili Kierownik Katedry Ekumenizmu i Dialogu Międzykulturowego Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. prof. Jarosław Lipniak oraz ks. Paweł Meler. W porządek nabożeństwa wpleciono elementy ukraińskiego śpiewu religijnego, a w postludium wybrzmiał hymn Ukrainy.

Akcja „Razem dla pokoju” zakończyła się w niedzielę o godzinie 20.00. Oby intencja organizatorów i wykonawców szybko stała się rzeczywistością.

Tekst: ks. Paweł Meler

Zdjęcia: Świdnicki Ośrodek Kultury, ks. Paweł Meler

 

Print your tickets