We wnętrzu organów

Ile tysięcy piszczałek kryją organy w Kościele Pokoju w Świdnicy? Jakie instrumenty potrafią naśladować? Co mają wspólnego z aniołkami i ich bębenkami? Czym wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie? Kim był Christian Schlag i jakie nowe patenty opracował?

Czemu zawdzięczał tytuł Dworskiego Dostawcy Organów Jego Wysokości Cesarza i Króla? Jak to się stało, że przed ponad stu laty Świdnica stała się wiodącym ośrodkiem budowy organów na Śląsku? Wszystkie te tajniki zdradzi dr Maciej Bator podczas oprowadzania po symfonicznych organach Schlaga w Kościele Pokoju, w ramach VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

– Uczymy lepszego rozumienia muzyki organowej, również poprzez objaśnianie, jak skomplikowanym instrumentem są organy. Zdarza nam się oprowadzać po Kościele Pokoju osoby, które nie są zainteresowane muzyką, a mimo to z fascynacją oglądają poszczególne elementy instrumentu i chcą zrozumieć sposób ich działania.

Organy to wielka maszyna, ich mechanizm zainteresuje tych, którzy lubią zagłębiać się w kwestie techniczne. Instrument Schlaga w Kościele Pokoju to zabytek techniki, przyciąga także uwagę pasjonatów historii sztuki i historii lokalnej.

Słuchacze koncertów, spoglądając na monumentalny prospekt organowy, mogą pomyśleć, że to, co słyszą, wydobywa się z piszczałek, które widzą. Kiedy otwieramy drzwi do wnętrza szafy organowej obserwatorzy stają jak oniemiali: instrument zajmuje przestrzeń małego domu jednorodzinnego– mówi Maciej Bator.

Duże symfoniczne organy Kościoła Pokoju przez lata były nieczynne ze względu na stan techniczny. W 2016 roku przeszły kompleksową renowację i od tamtej pory służą do celów liturgicznych i koncertowych. Na ich zwiedzanie można zapisać się w dwóch terminach: 1 lub 8 lipca, w g.17-18. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc w grupie jest ograniczona do 20 osób.


Link do zapisów na zwiedzanie 1 lipca:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfxg5Ys7BpP0DWfDBMfeCRo831pEiWxOHKMQ-0Pa7w57iUKpg/viewform

Link do zapisów na 8 lipca:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_NZNuBSUKYxxPZKSjiNzGtGjCg9pxir4PodR85B7ttwy9qw/viewform


– Zwiedzanie, prowadzone w języku polskim, wymaga wchodzenia po stromych schodach na emporę organową, prosimy wziąć to pod uwagę, decydując się na udział – zaznacza Zuzanna Bator, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki.

Oprowadzanie towarzyszy koncertom w Kościele Pokoju:

• 1 lipca, g. 18.30-19.30: Paweł Głowiński (organy), Tomasz Klepczyński (klarnet, saksofon); w programie improwizacje na tematy pieśni kościelnych
• 8 lipca, g. 18:30- 19:30, Zbigniew Gach (organy), Magdalena Maniewska (obój); w programie J.S. Bach, B. Marcello, F. Mendelssohn-Bartholdy
• 15 lipca, g. 18.30-19.30 Zuzanna i Maciej Batorowie zagrają na organach Schlaga kompozycje i aranżacje na cztery ręce i cztery nogi

Organizatorzy zapraszają na siedem festiwalowych koncertów, trzy w lipcu i cztery jesienią, podczas których usłyszymy organistów z Polski, Francji i Holandii.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Print your tickets