Portret organów

– Organy Kościoła Pokoju to moje ulubione organy. To tutaj czuję pod palcami moc dźwięku, od którego trzęsą się kościelne ławki, a zarazem mogę wydobyć najsubtelniejsze niuanse romantycznych brzmień, jak niebiańska aeolina czy vox caelestis – mówi Zuzanna Bator, która przygotowuje płytę „Portret – symfoniczne organy Kościoła Pokoju w Świdnicy”.

Znajdą się na niej utwory Bacha, Regera, Mendelssohna, Brahmsa, Alaina, Wagnera i Moniuszki, a także autorska transkrypcja „Bajki” Moniuszki.

– Program zawiera głównie utwory w stylu niemieckiej szkoły kompozytorskiej, co oddaje charakter instrumentu utrzymanego w stylu niemieckiego romantyzmu. Natomiast akcentem polskim jest moja transkrypcja Moniuszki, to nagranie będzie premierą fonograficzną utworu – opowiada.

Solowa płyta zaprezentuje możliwości organistki oraz symfonicznych organów. – Firma Schlag & Söhne zbudowała organy w Kościele Pokoju, aby pokazać, co potrafi. To tu przychodzili sto lat temu inwestorzy, aby przekonać się, jak nowoczesny i niezwykle barwny instrument jest w stanie zbudować świdnicka firma. Sam kościół to niezwykła sala koncertowa: drewniane ściany i podłogi powodują, że wykonawca czuje się jak na scenie, a niezliczone anioły na suficie i ścianach towarzyszą każdej frazie muzyki.

Nagranie solowej płyty w kościele wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest dla mnie zaszczytem, dzięki życzliwości gospodarzy obiektu księdza biskupa Waldemara Pytla i pani Bożeny Pytel – mówi organistka i prezeska

Fundacji Dobrej Muzyki, która będzie wydawcą płyty. Zostanie ona nagrana w listopadzie 2022 r., m.in. dzięki stypendium marszałka województwa dolnośląskiego. Zuzanna Bator organizuje zbiórkę, aby zebrać brakującą kwotę.

– Ta płyta to moje marzenie, a najlepszym prezentem urodzinowym będzie wsparcie zbiórki – dodaje.

Darowiznę można przekazać na stronie: https://zrzutka.pl/86e9yr?utm_medium=mail&utm_source=postmark&utm_campaign=payment_notification

„Portret” będzie drugą płytą prezentującą nasze organy. Pierwsza „Anioły wracają do gry” została nagrana przez Zuzannę i Macieja Batorów oraz Jakuba Monetę w 2017 r., tuż po gruntownej konserwacji stuletniego instrumentu.

Płytę w cenie 30 zł można kupić w Kościele Pokoju w godzinach jego otwarcia lub poprzez internet (kosciol@kosciolpokoju.pl).

Print your tickets