„Marcin Luter” w Świdnicy

Czy wyobrażasz sobie Świdnicę bez Kościoła Pokoju? Czy wyobrażasz sobie Biblię, którą można przeczytać jedynie po łacinie? Czy wyobrażasz sobie świat bez szesnastowiecznej Reformacji?

Dokładnie 505 lat temu niemiecki teolog Marcin Luter wystąpił publicznie z postulatem odnowy średniowiecznego Kościoła Zachodniego. Droga ta symbolicznie rozpoczęła się 31 października 1517 roku od ogłoszenia w Wittenberdze 95 tez krytykujących nadużycia związane z praktyką odpustową oraz rozumieniem pokuty. Ostatecznie Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale również zapoczątkowały głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Protestantyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie i na całym świecie.

 

W dzień Pamiątki Reformacji, 31 października 2022 roku, zapraszamy serdecznie na projekcję filmu „Luter” w Teatrze Miejskim na świdnickim rynku. Seans rozpocznie się o godzinie 17.00Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

„Luter to zrealizowany z rozmachem film, który nie idealizuje postaci niemieckiego reformatora, pozwala skupić się na jego dylematach i prześledzić długotrwałe zmagania ze skostniałą instytucją Kościoła. Umożliwia sięgnięcie do korzeni luteranizmu jako wyznania i pomaga zrozumieć jego znaczenie dzisiaj” – można przeczytać w opisie filmu.

„Epicki, zachwycająco piękny” – tak określili go dziennikarze magazynu The New York Times.

Oficjalny zwiastun: https://www.filmweb.pl/video/Zwiastun/Luter+Zwiastun+nr+1-13066

Zapraszamy na seans!

Materiał graficzny pochodzi ze strony dystrybutora filmu.

Print your tickets