Trzynastka na galowo

Trzynastu zdolnych Dolnoślązaków zaprezentuje 14 grudnia podczas gali w Kościele Pokoju swoje talenty muzyczne, plastyczne, taneczne.

To laureaci konkursu Urzędu Marszałkowskiego, do którego zgłosiło się 30 osób, spośród których wyłoniono najciekawsze projekty, związane z nagraniami muzycznymi, realizacją spektakli, instalacji artystycznych, warsztatów, tworzeniem publikacji i wystaw. Zwycięzcy dostali na realizację marzeń i rozwijanie dolnośląskiej kultury stypendia 5 lub 10 tys. zł; w sumie urząd przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.

– Urząd Marszałkowski wznowił stypendium artystyczne dla najbardziej obiecujących twórców po długiej przerwie. Zdajemy sobie sprawę, że to kropla w morzu potrzeb, bo na Dolnym Śląsku mamy wielu wspaniałych artystów |– mówi Marek Sztark, kierownik Dolnośląskiego

Laboratorium Kultury. Kulturalna trzynastka to:
•    Aleksander Kobus – muzyka
•    Zuzanna Bator – muzyka
•    Natalia Dzidowska – sztuki wizualne
•    Monika Konieczna – sztuki wizualne
•    Milena Konieczna – muzyka
•    Monika Kruk – animacja i edukacja kulturalna
•    Zenon Harasym – literatura
•    Joanna Wyrwa – film
•    Natalia Komorowska – animacja i edukacja kulturalna
•    Wiktoria Świek – taniec
•    Marek Otwinowski – sztuki wizualne
•    Katarzyna Knychalska – teatr
•    Karina Skrzeszewska – film

Organizatorom zależy, aby stypendyści poza wsparciem pieniężnym od samorządu otrzymali także promocję i mogli szerzej przedstawić swoje dokonania. Okazją będzie uroczystość w Kościele Pokoju, na której zobaczymy m.in. szklane prace Natalii Komorowskiej, kielichy ze szkła Natalii Dzidowskiej grawerowane specjalną techniką, „flover book” Moniki Koniecznej. Marek Otwinowski przedstawi swoją kompozycję dźwiękową, Milena Konieczna – piosenkę autorską, a Aleksander Kobus wykona utwór wrocławskiego kompozytora Mirosława Gąsięńca. Jedną ze stypendystek jest organistka Zuzanna Bator, która od wielu lat współpracuje z naszą parafią. Stypendium pomogło jej dofinansować solową płytę „Portret – symfoniczne organy Kościoła Pokoju w Świdnicy”, która ukaże się w styczniu.

– Program płyty zawiera,z dwoma wyjątkami, utwory w stylu niemieckiej szkoły kompozytorskiej, co oddaje charakter instrumentu utrzymanego w stylu niemieckiego romantyzmu – mówi stypendystka, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki, która podczas gali zagra na organach Schlaga.

W uroczystości wezmą udział Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz radni Sejmiku Dolnośląskiego. Zapraszamy do Kościoła Pokoju o godz. 19, wstęp wolny.