Bachowi na urodziny

31 marca Johann Sebastian Bach znów zagości urodzinowo w Kościele Pokoju w Świdnicy. Badacze wciąż nie są zgodni, czy kompozytor urodził się 21 czy 31 marca, co było związane z przechodzeniem różnych krajów w różnym czasie z kalendarza juliańskiego na gregoriański.

Mimo tych wątpliwości jedno jest pewne: każda okazja jest dobra, aby pobyć z muzyką lipskiego kantora. W Kościele Pokoju latem słuchamy jej podczas Festiwalu Bachowskiego, a wiosną podczas urodzinowego koncertu. Jego pomysłodawca dr Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju, organista i pedagog, postanowił wykonać wszystkie znane dzieła organowe Bacha, czyli 720 utworów.

Pomysł powstał w 2017 roku, więc grania mamy jeszcze na lata… Tym razem 338. urodziny mistrza uczcimy koncertem organowym, na którym wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie, uczniowie ostatnich klas Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy oraz Maciej Wywrocki, uczeń Macieja Batora. Usłyszymy utwory Bacha:

1. Fuga g-moll, BWV 578 – wyk. Maciej Bator
2. Preludium & Fuga in F, BWV 556 – wyk. Maciej Wywrocki
3. Wer nur den lieben Gott lässt walten, BWV 691a – wyk. Filip Zabrzewski
4. Gottes Sohn ist kommen, BWV 600 – wyk. Tymoteusz Jaśków
5.
Preludium c-moll, BWV 549 – wyk. Natalia Mielnik

6. O Gott, du Frommer Gott, BWV 767 – wyk. Zuzanna Bator
6. Preludium & Fuga in E, BWV 566 – wyk. Maciej Bator

Zapraszamy w piątek 31 marca o godz. 18.30 (wstęp wolny). Koncert przygotowała, wspólnie z Kościołem Pokoju, Fundacja Dobrej Muzyki, której misją jest uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W lutym zorganizowała pierwszą Międzynarodową Konferencję Naukową „Organy – historia i przyszłość”.

Na placu Pokoju gościliśmy prof. Zuzanę Ferjenčíkovą z Codarts Rotterdam, słowacką organistkę, pianistkę i kompozytorkę, prof. Hansa Fidoma, profesora Studiów Organowych na Vrije Universiteit Amsterdam oraz dr. hab. Stephana Aderholda z Uniwersytetu w Berlinie, muzykologa, który bada muzykalia Kościoła Pokoju. Mowa była o organach historycznych i współczesnych, o organowym budownictwie i wirtuozerii. Nie mogło oczywiście zabraknąć tematu świdnickiej wytwórni organów Schlag i Synowie, a konferencję prowadzoną przez dr. Macieja Batora zwieńczył koncert organowy „220. urodziny Schlaga – dla Pokoju”.

Print your tickets