Ze Schlagiem w innym wymiarze

Wraz z latem odchodzą wspomnienia wakacyjnego Festiwalu Bachowskiego, ale muzyka wciąż pozostaje z nami. VIII Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga to okazja, żeby ponownie usłyszeć nasze organy i przypomnieć postać patrona tego wydarzenia.

Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju i współzałożyciel Fundacji Dobrej Muzyki: – Na przełomie XIX i XX w. słynna wytwórnia organów Schlag i Synowie w Świdnicy wyprodukowała ponad tysiąc wysokiej klasy instrumentów, w tym symfoniczne organy w Kościele Pokoju w Świdnicy z 1909 roku.

– Całego wachlarz możliwości tego instrumentu, historycznego, a zarazem nowoczesnego, pokażą jesienne koncerty. W tym roku brzmi romantyczna muzyka organowa, muzyka współczesna, improwizacje oraz transkrypcje dzieł orkiestrowych – zachęca Zuzanna Bator, dyrektorka artystyczna Festiwalu Schlaga i prezeska Fundacji Dobrej Muzyki.

We wrześniu usłyszymy niemieckiego organistę Ansgara Wallenhorsta, dyrektora muzycznego kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Ratingen. Jest laureatem 42. konkursu improwizacji w Haarlem i jednym z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Wystąpi także Maarten Wilmink, absolwent klasy organów Konserwatorium „Codarts” w Rotterdamie, gdzie kontynuuje naukę w klasie dyrygentury i muzyki kościelnej. Laureat SGO Organ Competition 2018 – Groningen (I miejsce w swojej kategorii), Quintus Organ Competition 2021 – Kampen (I miejsce) oraz Rino Benedet Organ Competition 2022 – Bibione (II miejsce). Na oba wrześniowe wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie, życząc równie kojących i inspirujących wrażeń, jak te, o których pisze jedna ze świdniczanek: „W trakcie koncertów organizowanych przez Fundację Dobrej Muzyki w Kościele Pokoju gra sam kościół. Jego organy, konstrukcja, drewno. To wszystko powoduje, że odpływam. Uśmiecham się i wzruszam. Odpoczywam i zmieniam wymiar”.


Program koncertów w Kościele Pokoju:

Ansgar Wallenhorst

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Praeludium und Fuge a-moll BWV 543
Johannes Brahms (1833-1897)
– « O Gott, du frommer Gott »
– aus den 11 Choralvorspielen op. 122
Ansgar Wallenhorst
– Improvisation I
– Choral – Passacaglia
Robert Schumann (1810-1856)
– Vier Skizzen für den Pedalflügel op. 58, części:
1. Nicht schnell und sehr markiert
2. Nicht schnell und sehr markiert
3. Lebhaft
4. Allegretto
Max Reger (1873-1916)
– Benedictus
– Capriccio
– Melodia
– Te Deum
Ansgar Wallenhorst
– Improvisation II
– Fresque symphonique
– über gegebene Themen


22.09.2023, godz. 18:30
Maciej Bator

Program podamy wkrótce…

Print your tickets