Pierwsza solowa płyta Zuzanny Bator

– Organy Kościoła Pokoju wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie. Dzięki dużej ilości głosów organowych naśladujących instrumenty orkiestrowe, a także większemu zakresowi klawiatur można na nich z satysfakcją grać nawet skomplikowane transkrypcje – mówi Zuzanna Bator, organistka, współzałożycielka Fundacji Dobrej Muzyki.

Właśnie ukazała się jej pierwsza solowa płyta „Symfoniczne organy Schlag&Söhne w Kościele Pokoju w Świdnicy”. Artystka przyznaje, że to jej ulubiony instrument i dobrała utwory tak, aby jak najlepiej pokazały jego możliwości. Znajdziemy tu m.in. utwory Bacha, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Brahmsa, Wagnera, a także Regera.

– Muzyka Maxa Regera powstawała w czasie, gdy firma Schlag budowała organy w Kościele Pokoju. Gdy gram toccatę i fugę d-moll Regera w tym kościele, mam wrażenie, że organy mówią do mnie: to jest nasz język – uważa organistka. Ostatnim utworem jest jej autorska transkrypcja: uwertura koncertowa „Bajka” Stanisława Moniuszki. Zdaniem autorki w tej kompozycji symfoniczne organy Kościoła Pokoju zaprezentowane są najbardziej wszechstronnie.

Instrument sportretowany muzycznie przez Zuzannę Bator po raz pierwszy zabrzmiał na Boże Narodzenie 1909 roku. – Jego brzmienie to kulminacja rozwoju dolnośląskiego stylu muzycznego. Tylko na Dolnym Śląsku i głównie w organach ze Świdnicy powszechnie montowano tzw. głosy przelotowe, co stanowi to o wyjątkowości dolnośląskich instrumentów. Dla większych możliwości ekspresyjnych organmistrz zastosował liczne dodatki, a także piszczałki naśladujące flety, trąby, puzony, akordeony, harfę eolską, klarnety, kornety, tuby – opowiada Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju. Podkreśla, że w tym wnętrzu bez pogłosu muzyka brzmi jak w kameralnej sali, dźwięk wydaje się subtelnie wszechogarniający.

Przypomnijmy, że to już druga płyta prezentująca nasz instrument. Zuzanna i Maciej Batorowie oraz Jakub Moneta nagrali „Anioły wracają do gry. Muzyka Kościoła Pokoju w Świdnicy” w 2017 roku, czyli tuż po tym jak organy, przez lata nieczynne, odzyskały głos po gruntownej naprawie. Oba krążki można dostać w Kościele Pokoju, w godzinach zwiedzania, a także poprzez zamówienia elektroniczne: kosciol@kosciolpokoju.pl

Print your tickets