Symfonia Pokoju w Kościele Pokoju

Kościół Pokoju i jego symfoniczne 60-głosowe organy Schlaga zainspirowały Mateusza Ryczka do skomponowania monumentalnej „Symfonii Pokoju”. Trzyczęściowy nowoczesny utwór o wyrafinowanym brzmieniu nawiązuje rozmachem do wielkiej symfoniki organowej. Zdaniem autora jest to rodzaj medytacji, życzenia i wołania o pokój na Ukrainie, utwór, który mocno wybrzmi w tak szczególnym miejscu, jak świdnicki kościół, który jest współorganizatorem wydarzenia.

 

Mateusz Ryczek komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych; jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich i nagrody Prezydenta Wrocławia za działalność kompozytorską. W ubiegłym roku był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej za album „Cello works”. Jego najnowsze dzieło będzie miało światową premierę w Kościele Pokoju, w wykonaniu Zuzanny Bator, organistki i dyrektorki Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Koncert będzie zwieńczeniem tegorocznego festiwalu, a także częścią obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego. W programie, oprócz prawykonania symfonii również kompozycje Brahmsa i Moniuszki. Zapraszamy serdecznie w piątek 6 października o g. 18.30, wstęp wolny.


dr Mateusz Ryczek (Wrocław) – kompozytor, doktor sztuk muzycznych. W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w AM we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych, muzyki do filmu „Lag Island” Tomka Tryzny oraz muzyki do animacji Margo Rieznik. Prezes Oddziału Wrocławskiego Związku Kompozytorów Polskich. W 2013 r. nakładem Domu Wydawniczego For Tune Records ukazała się jego monograficzna płyta „Planetony”. Jego druga monograficzna płyta „Cello works” została wydana nakładem wydawnictwa DUX. Laureat wielu konkursów kompozytorskich (m. in. Crescendo w Tarnowie – I nagroda, 2004; kontrabasowego konkursu kompozytorskiego przy Word Bass Festiwal – I nagroda, 2008; Fides et Ratio, III nagroda, 2009, Kompozytorski Koncert Roku 2011, II Nagroda, Konkurs XVI MERIDIAN International Festival, 2020). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Dolnośląskiego oraz Prezydenta Miasta Wrocławia. Laureat nagrody Prezydenta Wrocławia (2018) za swoją działalność kompozytorską. W 2022 roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej za album „Cello works”

Print your tickets