Konno z rynku do kościoła

– Jestem wysłannikiem pokoju, przynoszę dobre wieści dla Świdnicy – oświadczył posłaniec w fantazyjnym kapeluszu, który w sobotę (21.10.2123) wjechał na świdnicki rynek na koniu (drewnianym), z zapieczętowanym pismem.

Poeta Daniel Czepko odczytał je zgromadzonym na rynku: – Niewiarygodne! My, protestanccy mieszkańcy Świdnicy, mamy zagwarantowany przywilej w artykule 40. traktatu pokojowego: Wolno nam zbudować własny kościół przed bramami naszego miasta! Co za mądra, wspaniała decyzja. Jestem pewien, że będzie to szczególny, wyjątkowy kościół, o którym ludzie będą mówić jeszcze przez wieki.

 

Polsko-niemiecki teatralny performance „Świdnicka podróż w czasie” napisany przez Margrit Kempgen przypomniał wydarzenia sprzed 375 lat. Pokój Westfalski zawarty w 1648 roku między cesarstwem a Francją i jej stronnikami (w Münster) oraz cesarstwem a Szwecją (w Osnabrück) zakończył wojnę trzydziestoletnią i zapewnił luteranom wolność wyznania.

– Na pozór był to konflikt między katolikami i protestantami, ale w rzeczywistości była to walka o władzę w Europie. Ówczesne Królestwo Czech z jego różnymi regionami, w tym Śląskiem, zostało szczególnie mocno dotknięte przez działania wojenne. Świdnica, podobnie jak wiele innych miejsc na Śląsku, zostało zniszczone. Sytuacja gospodarcza była katastrofalna, ludzie głodowali i byli zmęczeni wojną. Pragnęli tylko jednego: pokoju.

Po raz pierwszy w historii Europy pokój westfalski zakończył konflikt zbrojny poprzez negocjacje i kompromis. Traktat ten miał ogromne znaczenie dla Śląska, również dla Świdnicy – mówił do zgromadzonych z balkonu Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst, który wcielił się w rolę ówczesnego burmistrza Świdnicy. Daniela Czepkę odegrał Matthias Voigt, a posłańca – dr Stephan Aderhold.

 

Radosny korowód powędrował z rynku do Kościoła Pokoju, żeby dopełnić świętowania koncertem organowym w wykonaniu Macieja Batora. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Kultury Śląskiej, organizowanego przez Kirchliche Stiftung evangelisches Schlesien (Fundację Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) z Görlitz oraz Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz, wspólnie z parafią ewangelicko-augsburską w Świdnicy oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wszystkim zaangażowanym w organizację serdecznie dziękujemy!

 

Print your tickets