Biskup Pytel honorowym obywatelem

– Gmina Świdnica jest przykładem, jak można wspólnie żyć i jak w różnorodności budować społeczne dobro. I za to dziękuję. Dziękuję za przyznanie tego zaszczytnego tytułu.

Bycie honorowym obywatelem to nie tylko splendor, ale i zobowiązanie – mówił ks. bp Waldemar Pytel odbierając tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica. Podziękował również wspólnocie ewangelickiej i rodzinie – żonie, synom, synowej i wnuczce Larze, która towarzyszyła mu na scenie.

Podczas uroczystości 8 listopada 2023 roku w Teatrze Miejskim podkreślono, że dzięki jego niezwykłej determinacji świdnicki kościół ewangelicko-augsburski jest dziś pomostem symbolizującym ciągłość dziejów Śląska, mimo tragedii XX wieku, i miejscem dialogu polsko-niemieckiego, ważnym w procesie pojednania narodów.

– Przyznanie tego tytułu jest uznaniem zasług, jakie ksiądz biskup Waldemar Pytel wnosi do dialogu ekumenicznego, który prowadzony w naszej gminie, ze szczególnym uwzględnieniem Krzyżowej i Witoszowa Dolnego. Ukazuje ekumenizm jako dialog różnych wyznań oraz próbę wzajemnego zrozumienia, jako postawę pełną szacunku wobec bliźnich i ich tradycji religijnych – mówił Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy.

– Od wielu lat obserwujemy jego aktywność nie tylko w obszarze życia duchowego, ale też społecznego, kulturalnego i działalności charytatywnej. Ksiądz biskup żyje naszą gminą i tym, co się w niej dzieje. Drzwi jego świątyni są zawsze otwarte dla każdej delegacji zagranicznej i gości z Polski odwiedzających naszą gminę.

Tytuł Honorowego Obywatela istnieje od 24 lat; po raz pierwszy radni przyznali go premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu i kanclerzowi Niemiec Helmutowi Kohlowi. Wyróżnionymi w minionych latach byli m.in. ks. Bolesław Kałuża, Freya von Moltke i Ewa Unger. W tym roku radni tytułem honorowego obywatela wyróżnili także ks. bp. Ignacego Deca, a tytuł „Zasłużony dla Gminy Świdnica” otrzymała Teresa Mazurek, wójt Gminy Świdnica

Print your tickets