Zdarzyło się w grudniu…

W wigilię Bożego Narodzenia 1652 roku odprawiono pierwsze ewangelickie nabożeństwo w Bożej Chatce. Ten niewielki kościółek wzniesiony w miesiąc, od listopada do grudnia, był tymczasową świątynią: służył ewangelikom do momentu zbudowania Kościoła Pokoju.

Rok później, 28 grudnia 1653 przed Bożą Chatką, w obecności parafian pastor Matthäus Hoffmann dokonał pierwszego chrztu w parafii ewangelickiej w Świdnicy.

Córeczka świdnickiego szewca Hansa Waltherna otrzymała imię Barbara, a ojciec podarował z tej okazji 27 groszy na chrzcielnicę. Boża Chatka służyła parafianom przez cztery lata. Przez ten czas wokół niej stopniowo wznoszono konstrukcję właściwego kościoła. Kiedy był już gotów, w 1657 roku tymczasowy kościółek we wnętrzu wyburzono, a jego skromne wyposażenie – trzy mosiężne żyrandole, ołtarz ze scenami Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa oraz dywany – przeniesiono do nowego Kościoła Pokoju, który przetrwał do dziś.