Zatrzymany sprawca dewastacji zabytkowego muru

We wtorek 23 stycznia 2024 bp Waldemar Pytel podziękował prokuratorowi rejonowemu w Świdnicy Markowi Rusinowi oraz komendantowi powiatowemu policji Andrzejowi Dobiesowi wraz z funkcjonariuszami wydziału kryminalnego za szybkie i skuteczne działanie.
Dzięki analizie monitoringów funkcjonariusze już po pięciu dniach ustalili mężczyznę, który w nocy z 12 na 13 stycznia 2024 r. na zabytkowym murze okalającym Kościół Pokoju napisał obraźliwe i wulgarne hasła, nawiązujące m.in. do symboliki nazistowskiej. Zatrzymany świdniczanin przyznał się do winy, argumentując, że antyrządowymi hasłami chciał wyrazić swoją niezgodę na zmiany polityczne w Polsce.
Prokurator przedstawił mu zarzut, że publicznie znieważył konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, tj. Prezesa Rady Ministrów, poprzez namalowanie środkiem chemicznym na zabytkowym murze otaczającym kompleks Kościoła Pokoju obraźliwych i wulgarnych napisów nawiązujących do symboliki nazistowskiej, a tym samym dokonał uszkodzenia zabytku będącego dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury, wyrządzając szkodę w wysokości co najmniej 10 tys. złotych (ostateczne koszty są jeszcze ustalane), czym działał na szkodę parafii ewangelicko-augsburskiej. Za to znieważenie oraz uszkodzenie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

52-latek żałuje swojego czynu i chce naprawić wyrządzone szkody. Na wtorkowym spotkaniu proboszcz Kościoła Pokoju i funkcjonariusze podkreślili, że nie ma przyzwolenia na podobne czyny. Dziękujemy prokuraturze i policji za skuteczne działanie, a przewodniczącemu Rady Miasta Janowi Dzięcielskiemu i wszystkim naszym sympatykom za wyrazy solidarności.

Print your tickets