Wielki Piątek – zapraszamy do Kościoła Pokoju i przed ekrany

29 marca o g.17.05 zapraszamy na wyjątkowe nabożeństwo wielkopiątkowe, które będzie transmitowane przez Program 2 TVP.

– Wielkanoc i poprzedzające ją dni to dla chrześcijan okres pogłębionej refleksji, czas szczególnej duchowości. Wielki Piątek chcielibyśmy spędzić razem z lokalną społecznością. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wyznania, do wspólnego przeżycia tego czasu w Kościele Pokoju. Osoby, które nie mogą być tego dnia w Świdnicy, będą mogły towarzyszyć nam poprzez transmisję  – zaprasza bp Waldemar Pytel.

Podczas liturgii wielkopiątkowej po kazaniu śpiewane są „Improperia” („Ludu mój, cóżem ci uczynił?) oraz „Trishagion” („Święty Boże, Święty Mocny…”). Na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby, a krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem. Tego dnia zobaczymy jeszcze jeden krzyż, na obrazie „Ukrzyżowanie”, które przedstawia Chrystusa na krzyżu i osiem osób zebranych wokół niego. Dwa anioły, które unoszą się obok krzyża, zbierają krew z ran do kielichów. Olej na desce sygnowany GG został namalowany w 1642 r. przez nieznanego, prawdopodobnie śląskiego malarza. Jest starszy niż sam Kościół Pokoju: początkowo znajdował się w małym tymczasowym kościółku, tzw. Bożej Chatce, która stała w miejscu obecnej świątyni do 1657 r.

– To nadzwyczajne, że zachował się obraz z pierwszego ołtarza. Jest bezcenny pod względem historycznym – mówi Ryszard Wójtowicz, który zajmował się jego konserwacją. Obraz na co dzień jest przechowywany w Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim; Wielki Piątek będzie okazją, żeby zobaczyć go na żywo.  Ze względów organizacyjnych związanych z transmisją prosimy o obecność najpóźniej o g. 16.40.

Print your tickets