Zdarzyło się w maju…

„Wyjeżdżamy w imię świętej i niepodzielnej Trójcy ze Świdnicy”, tak rozpoczyna się dziennik podróży Christiana Czepki, który 5 maja 1654 roku wyruszył do Szwecji poprzez Brandenburgię, Szlezwik-Holsztyn i Danię.

Brat znanego poety Daniela Czepki von Reigersfelda postanowił na europejskich dworach zbierać datki na budowę Kościoła Pokoju. Wspólnie ze świdnickim mieszczaninem Matthäusem Scholtzem przebył 566 mil, czyli około 3679 km – pieszo, konno i statkiem. W Sztokholmie spędził wiele tygodni, oczekując na audiencję na dworze królewskim. Powrócił niemal równo rok później, 16 maja 1655 roku. Kwota 1768 talarów 29 groszy, którą przywiózł, nie była wystarczająca, ale znacząco przysłużyła się do budowy świątyni.

Jego diariusz „Podróż szwedzka” należy do najciekawszych relacji z podróży, jakie powstały w okresie baroku i jest stawiany na równi ze pamiętnikami Jana Chryzostoma Paska.

W 2008 roku pamiętnik został wydany przez świdnicką parafię ewangelicko-augsburską oraz Urząd Miejski w Świdnicy, przy finansowym wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na podstawie książki powstał spektakl „Mądry tak nie podróżuje…”, w wykonaniu artystów Starego Teatru w Krakowie.

Print your tickets