NFM w Kościele Pokoju: od baroku po współczesność

Niedzielę 19 maja, święto Zesłania Ducha Świętego uświetni w Kościele Pokoju niezwykły koncert „Veni ad me”. Wrocław Baroque Ensemble prowadzony przez Andrzeja Kosendiaka zaprezentuje kompozycje Arvo Pärta.

W Veni Creator estoński artysta opracował dwie strofy hymnu do Ducha Świętego wykorzystywanego tego dnia w kościelnej liturgii. Usłyszymy następnie jedną z części skomponowanej w latach 1990–1991 Berliner Messe.

Opracowanie ordinarium missae kompozytor uzupełnił m.in. o śpiewaną w Zielone Świątki sekwencję Veni Sancte Spiritus i to ona właśnie zabrzmi w Świdnicy. W drugiej części koncertu cofniemy się 250 lat, do mistrza baroku – Georga Friedricha Händla.

Usłyszymy także twory o liturgicznym przeznaczeniu, dwa psalmy: Nisi Dominus, czyli Psalm 127 (Jeżeli Pan domu nie zbuduje), następnie Dixit Dominus – Psalm 110 (Wyrocznia Boga dla Pana mego). Początek koncertu o g. 19. Bilety można kupić przed koncertem (10-55 zł). Szczegóły: nfm.wroclaw.pl

Program:
A. Pärt Veni creator; Veni Sancte Spiritus z Berliner Messe
G.F. Händel Nisi Dominus HWV 238, Dixit Dominus HWV 232

Andrzej Kosendiak – dyrygent
Wrocław Baroque Ensemble:
Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska, Dagmara Dobrowolska, Anna Zawisza – soprany
Daniel Elgersma, Piotr Olech – kontratenory
Florian Cramer, Michiel Haspeslagh – tenory