Schlag od wiosny do jesieni

Już po raz dziewiąty zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. To okazja, żeby usłyszeć, jak brzmią w Kościele Pokoju organy piszczałkowe firmy Schlag & Söhne z 1909 roku, charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i miękkim brzmieniem.

Festiwal promuje założyciela świdnickiej wytwórni, która na przełomie XIX i XX wieku wyprodukowała ponad tysiąc wysokiej klasy instrumentów. Odbywa się od 2016 roku w dolnośląskich kościołach wyposażonych w te właśnie instrumenty, spośród których nasze organy wyróżniają się szczególnym rozmachem.

– To instrumenty, które nadal są cenione przez organistów – mówi dr Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju i popularyzator postaci Christiana Schlaga. W tym roku przetłumaczył pierwszy tom pamiętnika rodziny Schlagów, podarowany mu przez Jürgena Schlaga, potomka świdnickiej rodziny organmistrzów.

Podczas festiwalu zagra m.in. wspólnie z Zuzanną Bator, dyrektor artystyczną festiwalu i prezes Fundacji Dobrej Muzyki, która przygotowuje ten największy festiwal organowy w regionie. Współorganizatorem wydarzenia jest parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy. Serdecznie zapraszamy w czerwcowe, lipcowe, sierpniowe i wrześniowe piątki do Kościoła Pokoju, żeby posłuchać, jak brzmi instrument słynnego organmistrza. Wstęp wolny.

Program:
14.06.2024, godz. 18.30
Natalia Mielnik – organy
dyplom SSM II stopnia w Świdnicy
W programie: Buxtehude, Bach, Widor, Gigout

28.06.2024, godz. 18:30
Maciej Bator – organy
Janusz Wawrowski – skrzypce
W programie: G. Bacewicz

12.07.2024, godz. 18:30
Maarten Wilmink (Rotterdam) – organy
W programie: Reger, Franck, Vierne

30.08.2024, godz. 18:30
Agata i Winfried Lichtscheidel (Landsberg) – organy
W programie: Max Reger, F. Schmidt, Henryk Jan Botor, Siegfried Karg-Elert

13.09.2024, godz. 18:30
Zuzanna Bator – organy
W programie: J.S. Bach, F. Mendelssohn, M. Reger

27.09.2024, godz. 18:30
Zuzanna i Maciej Batorowie – organy
zespół wokalny A Capriccio (Sobótka)
Natalia Magnucka – dyrygent
W programie: XIX i XX-wieczna muzyka chóralna i organowa

Print your tickets