Barokowe dźwięki w barokowym wnętrzu

– Kościół Pokoju jest miejscem magicznym i muzyka brzmi tam niepowtarzalnie inaczej niż w jakiejkolwiek sali koncertowej – mówi Jarosław Thiel, dyrektor artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, która 30 października wystąpi w Kościele Pokoju w Świdnicy.

– Będzie to pierwsze wykonanie na żywo programu z płyty „Dresdner Vespers” nagranej podczas pandemii Covid-19 – dodaje znakomity wiolonczelista. Pod jego batutą usłyszymy przede wszystkim utwory Johanna Davida Heinichena, niemieckiego kompozytora i teoretyka muzyki późnego baroku, który tworzył na dworze drezdeńskim, służąc Augustowi II Mocnemu.

„Jak to się stało, że syn protestanckiego pastora skomponował i wykonał muzykę ku czci katolickiego świętego, a dokładniej żyjącego w XVI w. inicjatora misji katolickich na świecie? Takie wydarzenie miało miejsce w latach 20. XVIII w. na dworze sasko-polskim w Dreźnie, w czasach, gdy konflikty między wyznaniami były tylko tymczasowo uciszane i miały tendencję do zaostrzania się, kiedy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Wprowadzenie do muzyki nagranej na tej płycie nie może zatem ograniczać się do zwyczajowego poruszenia aspektów takich jak „życie i twórczość”; nagrane tu po raz pierwszy kompozycje odzwierciedlają nie tylko ich konstelacje muzyczne, historyczne i międzyludzkie, lecz także ówczesną sytuację wyznaniową i polityczną”, napisał Gerhard Poppe w booklecie dołączonym do płyty.

Została ona nagrana wspólnie przez Ensemble Polyharmonique (berliński kameralny zespół wokalny) oraz Wrocławską Orkiestrę Barokową – muzycy obu zespołów wykonają, oprócz dzieł Heinichena, także kompozycje dwóch innych barokowych mistrzów związanych z Dreznem – Johanna Sebastiana Bacha oraz Jana Dismasa Zelenki. Koncert w Świdnicy jednocześnie będzie pierwszym przystankiem trasy koncertowej promującej album „Dresdner Vespers”, połączonej ze świętowaniem jubileuszu 10-lecia zespołu Ensemble Polyharmonique. Płyta zdobyła nominację do International Classical Music Awards 2023.

– Wrocławska Orkiestra Barokowa jeszcze nigdy (sic!) nie występowała w Kościele Pokoju, chociaż oczywiście i ja osobiście, i nasi muzycy koncertowaliśmy w Świdnicy wielokrotnie, zawsze jednak pod innym szyldem. Szczególnie więc cieszymy się na to zaproszenie księdza biskupa Waldemara Pytla – dodaje szef jednego z najważniejszych polskich zespołów grających na instrumentach historycznych, który działa w ramach Narodowego Forum Muzyki.

Zapraszamy do Kościoła Pokoju w środę 30 października o g. 19. Bilety w cenie 10-75 zł, do nabycia poprzez stronę Narodowego Forum Muzyki lub przed koncertem.

Program:

J.S. Bach Singet dem Herrn ein neues Lied – motet BWV 225
J.D. Heinichen Dixit Dominus F-dur SeiH44; Confitebor G-dur SeiH32; Beatus vir Es-dur SeiH28; Laudate pueri F-dur SeiH84
J.D. Zelenka Da pacem Domine B-dur ZWV 167
J.D. Heinichen Laudate Dominum F-dur SeiH83; Iste confessor g-moll SeiH58a; Magnificat B-dur SeiH93; Alma Redemptoris Mater Es-dur SeiH23; Litaniæ de Sancto Xaverio c-moll SeiH87