Kwartet na miarę Haydna

Streichquartett (Kwartet smyczkowy), anonimowy utwór muzyczny pochodzący z naszych archiwów, zagrali świdniccy muzycy w Görlitz 6 września. Wystąpili w Wichernsaal na zaproszenie stowarzyszenia Gemeinschaft ev. Schlesier e. V., które obchodziło 65-lecie.
W repertuarze oprócz luterańskich pieśni znalazło się to anonimowe dzieło, które klasą nie ustępuje utworom takich kompozytorów epoki jak Haydn czy Mozart. Kwartet ujrzał światło dzienne dzięki Stephanowi Aderholdowi, muzykologowi, który od lat bada nasze zbiory. Muzyka kwartetów smyczkowych, często towarzyszących zabawom wyższych sfer, kojarzy się z klasycyzmem, w dziejach muzyki zamkniętym datami 1750-1830. Termin oznacza i zespół czterech instrumentalistów, i utwór muzyczny napisany dla czterech muzyków.

kwartet
Świdnicki utwór, wykonany prawdopodobnie po raz pierwszy od początku XIX wieku, zaprezentowali artyści związani ze świdnickim Kościołem Pokoju: Magdalena Środula (I skrzypce), Martyna Bulińska (II skrzypce), Barbara Sławińska (Altówka) i Magdalena Bulińska (wiolonczela) – jako zespół The Sound Quartet. Tego wieczoru śpiewali także: Magdalena Kulig (mezzosopran), Katarzyna Szymko-Kawalec (alt), Zuzanna Bator (alt), Maciej Bator (bas/fortepian), Rafał Czemarmazowicz (trąbka).