Odkrywcy na placu Pokoju

Drużyna ze świdnickiej Szkoły Podstawowej nr 8 zwyciężyła w grze miejskiej „Kościół Pokoju w Świdnicy – wczoraj i dziś”. 12 maja na placu Pokoju spotkało się dziewięć kilkuosobowych zespołów ze świdnickich podstawówek, które tropiły zagadki związane z tutejszą historią i zabytkami.

Drugie miejsca zdobyły równorzędnie SP nr 1 i SP nr 4, a trzecie, także ex aequo, SP nr 6 i NKSP Caritas. – To magiczne miejsce – przyznali uczniowie, z których część po raz pierwszy odkryła dla siebie Kościół Pokoju.

– Dzięki wiedzy, którą zdobyliście przygotowując się do konkursu, możecie stać się ambasadorami tej niezwykłej świątyni – przywitała uczniów Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Konkurs przygotowały wspólnie SP nr 8, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej i Parafia Ewangelicko-Augsburska. Oprócz udziału w grze można było także przygotować prezentację filmową. W tej części rywalizowało sześć szkół: wygrał film Wincentego Wenskera z klasy VI a z SP nr 315, a wyróżnienie zdobył zespół z SP nr 105. Obie prace publikujemy na stronie internetowej Kościoła Pokoju. – Odwiedzają nas goście z całego świata, ale sami świdniczanie zbyt mało znają nasz wyjątkowy obiekt. Niektórzy nigdy tu nie byli, choć to zabytek z listy UNESCO.

Liczę, że takie konkursy edukacyjne przybliżą mieszkańcom Świdnicy historię ich miasta – mówi ks. bp Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.