Spotkanie w katedrze

W 1999 r. została podpisana Wspólna Deklaracja o Usprawiedliwieniu przez Światową Federację Luterańską i Papieską Radę do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan w Rzymie.

Po pięciu de­kadach dialogu ekumenicznego przezwyciężyliśmy wcześniejsze podziały wynikające z głoszenia Ewangelii. Otwiera to nową erę w stosunkach pomiędzy dwoma tradycjami, których drogi rozeszły się w XVI wieku – mówił w czasie kazania bp Ragnar Persenius z Uppsali, podczas uroczystego nabożeństwa z okazji 500. lat reformacji. Luteranie z Polski i zagranicy spotkali się 14 maja w katedrze polskokatolickiej pw. św. Marii Magdaleny, pierwszej luterańskiej świątyni Wrocławia.

 

– Przeżywany w tym roku jubileusz przypomina nam, że ks. Marcin Luter pragnął jak najmocniej wrócić do korzeni z czasów apostolskich i w ten sposób odnowić chrześcijaństwo. Ta odnowa działa się nie tylko w czasach reformatorów. Ona trwa nadal – powitał gości bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Przypomniał, że reformacja przyniosła duże zmiany w edukacji, sztuce, gospodarce. – Dzięki temu żyjemy dzisiaj w małej ojczyźnie , która jest bogata intelektualnie i gospodarczo, tolerancyjna, oparta na koegzystencji i szacunku dla ludzi różnych wyznań i poglądów. Dzięki temu możliwe jest to, co gdzie indziej byłoby niemożliwe – dodał bp Pytel dziękując ks. Piotrowi Mikołajczykowi, proboszczowi katedry za to, że po 69. latach możliwe było odprawienie jubileuszowego nabożeństwa właśnie w tym miejscu.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. konsul generalna Niemiec Elizabeth Wolbers, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kardynał Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, bp Włodzimierz Juszczak z Kościoła Greckokatolickiego, przewodniczący wrocławskiej gminy żydowskiej Aleksander Gleichgewicht oraz przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: bp dr Adrian Korczago, zwierzchni diecezji cieszyńskiej, bp dr Marian Niemiec, zwierzchni diecezji katowickiej, bp dr hab. Marcin Hintz, zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej.

Wrocław jest, obok Cieszyna, drugim w Polsce Europejskim Miastem Reformacji, a 2017 został uznany przez sejmik za rok reformacji na Dolnym Śląsku.

Book your tickets

Translate »

Uprzejmie informujemy, że dnia 1.10.2017. – niedziela, Kościół Pokoju w Świdnicy będzie nieczynny dla zwiedzających że względu na organizację koncertu Zespołu Śląsk w ramach jubileuszu 500lat reformacji.
Za utrudnienia przepraszamy.


We kindly inform you that on Sunday the 1st of September 2017 the Church of Peace in Świdnica will be closed to visitors due to the jubilee concert of Zespół „Śląsk” (traditional polish folklore band from Silesia), as part of the 500th year celebration of the Reformation. We apologize for any inconvenience caused and invite all visitors to come to see the church in the days after the jubilee concert.