Organy Schlaga festiwalowo

Przez pięć lipcowych wieczorów w naszym Kościele Pokoju i w Kościele Ewangelickim pw. Św. Zbawiciela w Wałbrzychu będzie można usłyszeć organy firmy Schlag&Söhne. W 1869 r.

Christian Schlag założył w Świdnicy fabrykę organów, w której powstało ponad tysiąc instrumentów i która działała do kryzysu gospodarczego w latach 20. XX wieku. Zachowało się 700 organów, które można usłyszeć m.in. w Meksyku i w RPA.

– Odznaczają się one bardzo miękkim brzmieniem, co odróżnia je od instrumentów innych ówczesnych firm, takich jak Sauer czy Steinmeyer – opowiada Zuzanna Bator, dyrektor artystyczny festiwalu organizowanego przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit.

– Zależy nam, żeby upowszechniać wiedzę o tej firmie znanej na całym świecie. Chcemy także stworzyć ośrodek przyciągający melomanów i entuzjastów organów piszczałkowych.

II Schlag Organ Festival zainauguruje koncert organistki Natalii Zanni-Lewandowskiej w Kościele Pokoju, w niedzielę 9 lipca o g.18.30. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Szczegóły: www.chorda-auxit.pl