15 polski wpis na liście UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obradował w Krakowie 2-12 lipca zdecydował o wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa kolejnego polskiego obiektu.

Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich to świadectwo tradycji górniczych sięgających wczesnego średniowiecza, kiedy zaczęli tu przybywać kopacze srebra i ołowiu, a wkrótce potem powstało miasto Tarnowskie Góry. W XVI w. były one jednym z największych ośrodków górnictwa kruszcowego w Europie.

150 km podziemnego labiryntu chodników i wyrobisk górniczych tworzy najbardziej znaczącą historyczną kopalnię tych rud w Polsce. Tarnowskie Góry dołączyły do polskiej listy, na której, przypomnijmy, od 2001 r. znajduje się także Kościół Pokoju. Jego gospodarze, ks. bp Waldemar Pytel i Bożena Pytel uczestniczyli w organizowanym po raz pierwszy Forum zarządców miejsc światowego dziedzictwa, które było wydarzeniem towarzyszącym sesji. Stu uczestników z 25 państw dzieliło się swoimi doświadczeniami i wypracowało wspólne stanowisko, dotyczące m.in. rozwijania wiedzy eksperckiej.

Więcej informacji: http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=3498

Book your tickets

Translate »

Uprzejmie informujemy, że dnia 1.10.2017. – niedziela, Kościół Pokoju w Świdnicy będzie nieczynny dla zwiedzających że względu na organizację koncertu Zespołu Śląsk w ramach jubileuszu 500lat reformacji.
Za utrudnienia przepraszamy.


We kindly inform you that on Sunday the 1st of September 2017 the Church of Peace in Świdnica will be closed to visitors due to the jubilee concert of Zespół „Śląsk” (traditional polish folklore band from Silesia), as part of the 500th year celebration of the Reformation. We apologize for any inconvenience caused and invite all visitors to come to see the church in the days after the jubilee concert.