Flash mob z Chopinem

To będzie bardzo wyrafinowany wieczór – zapowiada Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Bachowskiego koncert inauguracyjny w Kościele Pokoju. 27 lipca Kristian Bezuidenhout, znakomity pianista i pedagog zagra Bacha, Haydna i Mozarta na kopii fortepianu z 1729 r.

Osobowością tegorocznej 18. edycji festiwalu jest także Marcin Masecki, pianista jazzowy, który sięga również po muzykę poważną. 5 sierpnia w Kościele Pokoju zagra koncert fortepianowy Mozarta, podczas Mozartowskiego wieczoru, którego głównym wydarzeniem będzie opera „Cosi fan tutte” w wykonaniu Capelli Cracoviensis. Wspólnie z artystami wystąpi społeczny chór festiwalowy: wszyscy, bez ograniczeń wiekowych, którzy mają ochotę zaśpiewać chóry opery, są proszeni o kontakt: info@bach.pl.

Marcin Masecki zaskoczy nas też nokturnami Chopina podczas flash mobu, czyli spontanicznej akcji w przestrzeni miejskiej (lokalizacja jest niespodzianką). Większość z koncertów odbywa się w Kościele Pokoju i w innych kościołach w Świdnicy i okolicznych miejscowościach, ale także w zabytkowym młynie w Siedlimowicach i na dworcu kolejowym w Świdnicy.

– To pięknie odrestaurowane wnętrze; poza tym bliska jest mi idea wychodzenia z muzyką do ludzi, do miejsc nieoczywistych – mówi dyrektor.

Na dworcu usłyszymy trzy koncerty pod hasłem „Bach i kobiety”. Pierwszy to utwory dla drugiej żony Bacha z „Zeszytu muzycznego dla Anny Magdaleny” . Dwa kolejne łączą postacie kobiet kompozytorek, m.in. Clary Schumann i Marii Szymanowskiej. Wart polecenia jest włoski zespół La Fonte Musica specjalizujący się w świeckiej i religijnej muzyce późnego średniowiecza.

– Nasz festiwal ma być antidotum na wszechogarniającą hałaśliwą popkulturę, która zwalnia z myślenia, przytępia wrażliwość i schlebia gustom mas. Mam poczucie, że ludzie nie tęsknią za krzykiem. Raczej poszukują wartościowej inspiracji, wzruszeń i czasu na ponowne zadanie sobie podstawowych pytań. Pragną ciszy, by móc słyszeć własne myśli – uważa Jan Tomasz Adamus.

Festiwal potrwa od 27 lipca do 6 sierpnia 2017. Szczegóły: www.bach.pl