Flash mob z Chopinem

To będzie bardzo wyrafinowany wieczór – zapowiada Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Festiwalu Bachowskiego koncert inauguracyjny w Kościele Pokoju. 27 lipca Kristian Bezuidenhout, znakomity pianista i pedagog zagra Bacha, Haydna i Mozarta na kopii fortepianu z 1729 r.

Osobowością tegorocznej 18. edycji festiwalu jest także Marcin Masecki, pianista jazzowy, który sięga również po muzykę poważną. 5 sierpnia w Kościele Pokoju zagra koncert fortepianowy Mozarta, podczas Mozartowskiego wieczoru, którego głównym wydarzeniem będzie opera „Cosi fan tutte” w wykonaniu Capelli Cracoviensis. Wspólnie z artystami wystąpi społeczny chór festiwalowy: wszyscy, bez ograniczeń wiekowych, którzy mają ochotę zaśpiewać chóry opery, są proszeni o kontakt: info@bach.pl.

Marcin Masecki zaskoczy nas też nokturnami Chopina podczas flash mobu, czyli spontanicznej akcji w przestrzeni miejskiej (lokalizacja jest niespodzianką). Większość z koncertów odbywa się w Kościele Pokoju i w innych kościołach w Świdnicy i okolicznych miejscowościach, ale także w zabytkowym młynie w Siedlimowicach i na dworcu kolejowym w Świdnicy.

– To pięknie odrestaurowane wnętrze; poza tym bliska jest mi idea wychodzenia z muzyką do ludzi, do miejsc nieoczywistych – mówi dyrektor.

Na dworcu usłyszymy trzy koncerty pod hasłem „Bach i kobiety”. Pierwszy to utwory dla drugiej żony Bacha z „Zeszytu muzycznego dla Anny Magdaleny” . Dwa kolejne łączą postacie kobiet kompozytorek, m.in. Clary Schumann i Marii Szymanowskiej. Wart polecenia jest włoski zespół La Fonte Musica specjalizujący się w świeckiej i religijnej muzyce późnego średniowiecza.

– Nasz festiwal ma być antidotum na wszechogarniającą hałaśliwą popkulturę, która zwalnia z myślenia, przytępia wrażliwość i schlebia gustom mas. Mam poczucie, że ludzie nie tęsknią za krzykiem. Raczej poszukują wartościowej inspiracji, wzruszeń i czasu na ponowne zadanie sobie podstawowych pytań. Pragną ciszy, by móc słyszeć własne myśli – uważa Jan Tomasz Adamus.

Festiwal potrwa od 27 lipca do 6 sierpnia 2017. Szczegóły: www.bach.pl

Book your tickets

Translate »

Uprzejmie informujemy, że dnia 1.10.2017. – niedziela, Kościół Pokoju w Świdnicy będzie nieczynny dla zwiedzających że względu na organizację koncertu Zespołu Śląsk w ramach jubileuszu 500lat reformacji.
Za utrudnienia przepraszamy.


We kindly inform you that on Sunday the 1st of September 2017 the Church of Peace in Świdnica will be closed to visitors due to the jubilee concert of Zespół „Śląsk” (traditional polish folklore band from Silesia), as part of the 500th year celebration of the Reformation. We apologize for any inconvenience caused and invite all visitors to come to see the church in the days after the jubilee concert.