Festiwal Bachowski 2024: zapraszamy na nabożeństwa kantatowe

Zbliżający się Festiwal Bachowski to nie tylko koncerty, ale również dwa nabożeństwa kantatowe, na początek i na zakończenie festiwalu. – Zależy nam, żeby przybliżyć słuchaczom historię kantat kościelnych Bacha, który stworzył ich ponad 200 i doprowadził tę formę muzyczną do mistrzostwa –opowiada ks. bp Waldemar Pytel.

W niedzielę 21 lipca o g. 10 poprowadzi w Kościele Pokoju nabożeństwo, na którym ewangelia i kazanie będą odnosiły się do Nun komm, der Heiden Heiland BWV 61(– kantaty, którą Bach stworzył na pierwszą niedzielę Adwentu. Pierwszy raz została wykonana 2 grudnia 1714 roku w kaplicy pałacowej w Weimarze, gdzie kompozytor pełnił funkcję koncertmistrza na dworze książęcym. Autor tekstu, Erdmann Neumeister, nawiązuje do Objawienia św. Jana: „Oto stoję u drzwi i kołaczę, jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstąpię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną”.

– To poruszające słowa, wieloznaczny motyw otwarcia, o którym będę szerzej opowiadał – mówi biskup. – Frekwencja na nabożeństwach kantatowych świadczy, że cieszą się one rosnącym zainteresowaniem – dodaje. Oprawę muzyczną zapewni Akademia Bachowska w składzie:

Joanna Zaucha sopran
Matylda Staśto alt
Zbigniew Malak tenor
Sebastian Szumski bas

Agnieszka Świątkowska Seojin Kim skrzypce
Jacek Dumanowski Dymitr Olszewski altówka
Konrad Górka wiolonczela

Marek Toporowski organy / kierownictwo muzyczne

O tym, jak muzyka i słowa dopełniają się, przekonamy się ponownie w Kościele Pokoju w niedzielę 28 lipca o g.10, na kolejnym nabożeństwie kantatowym, które poprowadzi ks. Paweł Meler. Motywem przewodnim będzie kantata Wer mich liebet, der wird mein Wort halten BWV 59. Wystąpi Akademia Bachowska:

Antonina Ruda sopran
Ewa Zeuner alt