W tym roku mija 35 lat od Mszy Pojednania w Krzyżowej, która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. W dawnym majątku Helmuta Jamesa von Moltke od wielu lat działa Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która 15-17 listopada 2024 r. zorganizowała jubileuszowe uroczystości.
Ich centralnym punktem było sobotnie nabożeństwo ekumeniczne, które poprowadzili biskupi Kościoła katolickiego i ewangelickiego z Polski i Niemiec. Liturgii przewodniczyli bp Ignacy Dec i bp Waldemar Pytel. Nawiązano do 12 listopada 1989 r., kiedy premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie symboliczny znak pokoju. Tego historycznego dnia obaj szefowie rządów zatrzymali się najpierw w Kościele Pokoju w Świdnicy, gdzie pomodlili się wspólnie z Waldemarem Pytlem, młodym księdzem z niewielkiej parafii, który niespodziewanie został przez kanclerza zaproszony do udziału w Mszy Pojednania w Krzyżowej. 12 listopada 1989 r. stał się więc kamieniem milowym nie tylko w dziejach Polski i Niemiec, ale również w historii naszej parafii ewangelicko-augsburskiej.
Podczas jubileuszu odtworzono w wersji wideo wystąpienia polskiej wiceminister spraw zagranicznych Henryki Mościckiej-Dendys oraz niemieckiej minister mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Klary Geywitz.
– Msza Pojednania stała się kamieniem węgielnym nowej epoki w relacjach polsko-niemieckich. Epoki opartej na współpracy i wzajemnym zrozumieniu. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się nieosiągalne, a więc partnerskie i przyjacielskie stosunki między Polską a Niemcami, jest dziś fundamentem naszej wspólnej przyszłości. Dziękuję tym wszystkim, którzy wykazali się wówczas odwagą i dalekowzrocznością. Podjęli ryzyko i uwierzyli w polsko-niemieckie pojednanie. Dziś ich i wasza wizja jest rzeczywistością, która pozwala budować Europę wolną od podziałów, opartą na dialogu i wzajemnym szacunku – podkreślała wiceminister Mościcka-Dendys.
Minister Klara Geywitz mówiła o solidnych mostach zbudowanych pomiędzy oboma krajami: –Także w sensie dosłownym powstały te mosty pomiędzy Niemcami i Polską. Również w sensie ładu przestrzennego kraje współpracują w sposób oparty na zaufaniu. Można choćby wspomnieć o rozwoju miast transgranicznych Słubic i Frankfrutu, Goerlitz i Zgorzelca, czy o zarządzaniu gospodarką wodną na Odrze i Nysie.
W ramach obchodów przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych podczas dyskusji panelowej rozmawiali o tym, jak wspólnie kształtować dobre relacje polsko-niemieckie.