Trzech biskupów, jedno Credo

O wierze, która łączy i o budowaniu jedności mówili trzej biskupi w Kościele Pokoju w niedzielę 19 stycznia. Biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii Jana: „Czy wierzysz w to?”, hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, był również punktem odniesienia podczas nabożeństwa ekumenicznego.

– Wiara jest łaską, bo Pan Bóg pierwszy w nas uwierzył – mówił w homilii abp Józef Kupny, zwierzchnik archidiecezji wrocławskiej Kościoła rzymskokatolickiego. W swoim przesłaniu abp Jerzy Pańkowski, zwierzchnik diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła prawosławnego, odniósł się do Ducha Świętego: – Człowiek, który ma Ducha Świętego, jest jednakowy na zewnątrz i wewnątrz. Nie ma rozdwojenia. Duch Święty jest sprawcą nie tylko tego, co się dzieje za życia, ale i po śmierci. On jest obecny przez całe nasze życie.

 

Żyjemy w czasach, gdzie wydaje się, że nie tylko ekumenizm, ale i chrześcijaństwo jest już w grobie. To dlatego tu dzisiaj jesteśmy, aby jako różne denominacje chrześcijańskie przemówić jednym, mocnym głosem, składając świadectwo naszej wiary wyrażone w Credo, które jest dla nas źródłem nadziei i radości – podkreślił bp Waldemar Pytel, zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Gospodarz Kościoła Pokoju po raz ostatni organizował nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obaj arcybiskupi podziękowali mu za współpracę: w uznaniu zasług za aktywną działalność ekumeniczną abp Kupny wręczył osobisty medal, a abp Pańkowski ikonę.

W głównym dolnośląskim nabożeństwie w Kościele Pokoju uczestniczyli również biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup pomocniczy Adama Bałabuch, biskup senior Ignacy Dec oraz duchowieństwo trzech wyznań. Muzyczną oprawą uroczystości był występ chórzystów katedry legnickiej i koncert Macieja Batora na symfonicznych organach Kościoła Pokoju.

 

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję. Co roku między 18 a 25 stycznia wyznawcy katolicyzmu, prawosławia i protestantyzmu wspólnie modlą się o jedność, spotykają się na ekumenicznych wykładach i koncertach; podczas ekumenicznych nabożeństw słuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. W Polsce w przygotowywaniu uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. Materiały opracowywane są przez grupy chrześcijan z różnych krajów, tym razem przez braci i siostry ze wspólnoty monastycznej Bose w północnych Włoszech, którzy napisali: „W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Obchody te stanowią wyjątkową okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 stanowi zaproszenie do czerpania z tego wspólnego dziedzictwa i głębszego wniknięcia w wiarę, która wciąż pozostaje żywa i owocna oraz jednoczy wszystkich chrześcijan”.

Print your tickets