Zdarzyło się w kwietniu…

22 kwietnia 1774 roku w Świdnicy zmarł Christoph Gottlob Wecker, kantor i flecista, którego nazwisko przypominamy co roku podczas Festiwalu Bachowskiego.

Urodził się w Biedrzychowicach, gdzie jego ojciec był organistą. Uczęszczał do gimnazjum w Budziszynie; studiował prawo na Uniwersytecie w Lipsku. W latach 1723-1728 był uczniem Jana Sebastiana Bacha, który zarekomendował go na stanowisko kantora w kościele św. Jakuba w Chemnitz. Podanie odrzucono, a w 1729 roku Bach wręczył mu kolejny list polecający, tym razem skutecznie, na stanowisko kantora w Kościele Pokoju w Świdnicy. Bach poświadczył, że Wecker brał udział w lipskich wykonaniach kantat i że bardzo cenił jego grę. Od tego roku Wecker sprawował urząd kantora przy Kościele Pokoju i nauczyciela przy tutejszej szkole łacińskiej. Ze swoim mistrzem nadal utrzymywał kontakt.

W prywatnym liście Bach pisał: „I chętnie przekazałbym ci muzykę pasyjną, gdybym sam jej w tym roku nie potrzebował”. Prawdopodobnie Wecker prosząc o list polecający, pytał także o nuty Pasji Mateuszowej, którą Bach przygotowywał na Wielki Piątek i wykonał w Lipsku w kwietniu 1729 roku.

Nie zachowały się żadne kompozycje Weckera, ani opisy jego działalności, ale jego postać stała się inspiracją do stworzenia festiwalu, który od ćwierć wieku przyciąga do Kościoła Pokoju artystów i melomanów z całego świata.

Print your tickets