Kościół w 3D

Zakończyła się komputerowa inwentaryzacja wnętrza świątyni, która jest częścią „Wirtualnego Projektu Kościoła Pokoju w Świdnicy”.

Specjaliści dokładnie wymierzyli i sfotografowali całe wnętrze, m.in. nawę główną, transept, słupy konstrukcyjne, a także wyposażenie i wystrój, łącznie z takimi detalami, jak kwiaton na ołtarzu, Atlasy czy charakterystyczne ławki. – To bardzo czasochłonny proces, gdyż trzeba dokładnie pobrać każdy wymiar posługując się miarkami i dalmierzami – mówi architekt Karolina Wójtowicz, kierownik projektu.

Pomiary w czterech przekrojach (strony północnej, południowej, wschodniej i zachodniej) oraz czterech rzutach (rzut parteru, poziomu lóż, pierwszego i drugiego poziomu empor) pozwolą uzyskać obrys całej bryły. Drugi etap projektu to modelowanie wnętrza.

– Będziemy budować od podstaw ogólny szkielet Kościoła Pokoju w 3D, a następnie stworzymy tekstury, czyli materiały, które istnieją w świątyni, m.in. drewno, imitacje marmuru, polichromie. Pokażemy na wizualizacjach wnętrze przed i po konserwacji – dodaje architekt.

Modelowanie obejmie także wystrój i wyposażenie. – W przypadku mniejszych elementów używamy skanerów 3D, natomiast do większych metody fotogrametrii. Na przykład ołtarz i ambona zostaną sfotografowane dookoła, z różnych ujęć, z każdym detalem. Następnie zdjęcia wrzucamy do programu, który tworzy z nich trójwymiarową bryłę obrotową – tłumaczy Karolina Wójtowicz. Trzecim, ostatnim etapem będzie stworzenie panoram 360 stopni i wirtualnego spaceru, do oglądania w okularach VR. Zbudowany wirtualnie kościół będzie można oglądać z każdej strony; będzie można „wejść” w miejsca niedostępne dla turystów, jak Loża Hochbergów czy empory oraz zobaczyć detale niewidoczne z parteru. Kościół w ciągu kilkunastu ostatnich lat przechodzi renowację na niespotykaną wcześniej skalę: wirtualne obrazy pozwolą porównać stan przed i po oraz poznać ogrom prac konserwatorskich, a także pokazać całą kontrukcję obiektu.

– Digitalizacja jest niezbędna również na wypadek nieprzewidzianych klęsk. To baza pod dalsze projekty oraz przebudowy wnętrza, a także do aplikacji na urządzenia mobilne – dodaje kierownik projektu, który został rozpisany na lata 2018-2020. – Wprowadzamy Kościół Pokoju w XXI wiek. Takie rozwiązania mają najważniejsze światowe zabytki, choćby katedra we Florencji czy katedra Notre Dame w Paryżu.

Print your tickets