Ratunek dla Kościoła Pokoju

Kościół Pokoju nie otrzymał dotacji obiecanej przez miasto – to oznacza, że pod znakiem zapytania stanęła konserwacja północnej części świątyni. Jest ona prowadzona w ramach projektu POiŚ wartego 20 mln złotych.

Parafia wniosła 3 mln jako wkład własny, z czego połowę obiecała w 2018 r. prezydent Świdnicy. Część tej kwoty została już wypłacona, w tym roku parafia miała dostać kolejne 500 tys. zł. Miasto jednak nie uwzględniło wniosku parafii.

– Jesteśmy zaskoczeni tą zmianą. Wkład własny jest niezbędny, projekt kończy się w tym roku i trudno nam będzie szybko znaleźć inne rozwiązanie. Naszą dramatyczną sytuację potęguje fakt, że z powodu epidemii ruch turystyczny zamarł i nie mamy wpływów z cegiełek, które były dla nas istotnym źródłem dochodów – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej. Na apel w internecie zareagowali m.in. przewodnicy.

– Od lat przywożę tu wycieczki i wszyscy są zauroczeni tą „złotą ciszą”, wnętrze wydaje się oblane złotem, hipnotyzujące. To nie jest miejsce, które po prostu się podoba: ono wchłania swoją urodą. Nie możemy dopuścić do tego, żeby taki obiekt podzielił los wielu dolnośląskich pałaców czy kościołów, które zostały zaprzepaszczone. Wiem, że teraz wszystkim jest trudno, ale Kościół Pokoju to jest światowe dziedzictwo, a to zobowiązuje. Rozsyłamy wici na forach turystycznych, przewodnickich; apelujemy o pomoc, gdzie się da – mówi Katarzyna Czaykowska, przewodniczka z Gdańska.

Arkadiusz Zygmunt z Gdyni, który jest przewodnikiem i prawnikiem, uruchomił wpłaty na portalu zrzutka.pl.

– To nie jest zwykła zrzutka na kościół: to wsparcie obiektu, który jest absolutnie wyjątkowy.

„Wow!”, słyszę od Anglosasów, których tu oprowadzam. Zwykle są oszołomieni, przedłużają zwiedzanie, dopytują o szczegóły. Kościół ma niezwykle zaangażowanych gospodarzy, których nie możemy teraz zostawić z tym problemem – mówi prawnik. Zaoferował także vouchery w swojej kancelarii prawnej KANCLEX-Prawo i Mediacje. Kosztują min. 200 zł i uprawniają do godzinnej porady prawnej (spotkanie, telefon, online – forma do wyboru).

Aby uzyskać voucher, należy:
– dokonać wpłaty darowizny na konto bankowe Parafii Ewangelicko-Augsburskiej p.w. Świętej Trójcy w Świdnicy – 88 1020 5138 0000 9602 0066 8673 – w kwocie nie niższej niż 200,00 zł – tytuł przelewu “KANCLEX – konserwacja Kościoła Pokoju”

– skontaktować się z Kościołem Pokoju w Świdnicy, pod adresem kosciol@kosciolpokoju.pl
– skontaktować się z KANCLEX – kontakt@kanclex.pl, załączając voucher, aby ustalić termin i formę porady.

Konserwację Kościoła Pokoju można też wesprzeć dokonując wpłat:
– poprzez portal zrzutka.pl
– wprost ze strony Kościoła Pokoju za pomocą dotpay.pl

 

 

Print your tickets