Nuty z sufitu

„Symfoniczne Organy Schlaga” to cykl koncertów, który eksponuje możliwości dużych organów Kościoła Pokoju. Instrument, który powstał w znanej świdnickiej firmie Schlag&Söhne, to największe w regionie organy piszczałkowe o wielkich możliwościach; naśladują rozbudowaną orkiestrę.

– Są duszą tego miejsca, zadziwiają czterema tysiącami piszczałek ułożonych w 62 głosy, m.in. skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, róg, puzon, a także barokowymi aniołami grającymi na dwóch bębnach – mówi Zuzanna Bator z Fundacji Dobrej Muzyki, dyrektor artystyczna cyklu, na który zaprasza po raz szósty.

Jeden z aniołów namalowanych na suficie kościoła zainspirował Macieja Batora do napisania własnej kompozycji „Sklepienie”, którą usłyszymy na jednym z koncertów. – Aniołek trzyma ładnie rozpisane na pięciolinii nuty i klucze. To prawdopodobnie jeden z psalmów; zapis nie jest precyzyjny, więc utwór jest moją wariacją – opowiada kantor i pomysłodawca cyklu.

– Kiedy w 2016 roku Maciej zainicjował ten cykl koncertów, nie spodziewałam się, że zdobędzie popularność oraz uznanie mecenasów. Sądziłam, że będziemy grać trudną muzykę dla garstki słuchaczy, a okazało się, że pasjonatów jest wielu. Pomysł wykonywania muzyki symfonicznej w niezwykłym wnętrzu Kościoła Pokoju to strzał w dziesiątkę – dodaje Zuzanna Bator.

Na tegoroczną edycję zaprosiła po raz kolejny Słowaczkę Zuzanę Ferjenčíkovą. – Jest niesamowita techniczne i interpretacyjnie, a jej subtelna kobieca sylwetka przy monumentalnych organach tworzy magiczny kontrast – mówią organizatorzy. Po raz pierwszy w Kościele Pokoju zagra prof. Bernard Haas z Musikhochachulw w Monachium.

– Miałam ogromną przyjemność studiować w jego klasie przez dwa lata, te lekcje były dla mnie tak niezwykłe i poruszające, często miałam łzy wzruszenia w oczach. Profesor potrafi wydobyć ze swoich studentów ich własne interpretacje, nie narzucając swoich przekonań, ale przekazując ogrom wiedzy. Jest również bardzo zaangażowanym ekologiem, nie posiada telefonu komórkowego, podróżuje rowerem lub pociągiem, a na e-maile odpisuje tylko na uczelni, woli tradycyjne listy. Może sprawiać wrażenie kogoś z trochę innego świata. Mimo różnic kulturowych został moim wielkim mentorem – wspomina Zuzanna Bator.

– To odkrywca instrumentu: ilekroć siada do organów, zawsze znajduje w nich oryginalne świeże brzmienie – dodaje kantor.

Podczas czterech recitali zabrzmi symfoniczna muzyka organowa, muzyka współczesna, improwizacje oraz transkrypcje dzieł orkiestrowych. Obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie: koncerty.fundacjadobrejmuzyki.pl.

Wszystkie koncerty będą transmitowane na:
https://www.facebook.com/FundacjaDobrejMuzyki. 

Zapowiedź koncertów: https://youtu.be/1uiW-KBMu9E 

piątek 24.09.2021, g. 18:30
prof. Bernhard Haas 

piątek 1.10.2021, g. 18:30
Maciej Bator

piątek 15.10.2021, g.18:30
Zuzanna Bator

piątek 29.10.2021, g. 18:30
Zuzana Ferjenčiková 

Print your tickets