Schlag w różnych odsłonach

– Christian Schlag stworzył w Świdnicy w XIX wieku liczącą się, nowoczesną fabrykę organów. Styl świdnickich instrumentów jest wyrazisty, niepowtarzalny i przewyższa większość konkurencji – uważa kantor Kościoła Pokoju dr Maciej Bator.
Od lat przybliża postać twórcy firmy Schlag&Söhne: prowadzi spacery historyczne, a przede wszystkim zainicjował Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Ósma odsłona festiwalu rozpocznie się już w czerwcu. Większość koncertów usłyszymy w Kościele Pokoju nieprzypadkowo. Tutaj bowiem znajduje się opus magnum Schlaga – wielkie symfoniczne organy, które kilka lat temu przeszły gruntowną naprawę. Na przykościelnym cmentarzu została pochowana rodzina Schlagów. Kilkaset organów sygnowanych tym nazwiskiem wciąż można usłyszeć w wielu krajach świata, do których świdnicka fabryka eksportowała swoje instrumenty. – Nadal są one cenione przez organistów – zaznacza dr Bator, który właśnie tłumaczy pamiętnik rodziny świdnickich organmistrzów.
– Zaskoczyła mnie w nim informacja, że Schlagowie dostali propozycję zakupienia konkurencyjnej wytwórni Sauera z Frankfurtu nad Odrą, która miały kłopoty finansowe. Firma Sauer zbudowała w 1913 roku największe w swoim czasie organy na świecie, dla Hali Stulecia we Wrocławiu. W walce o realizację tego projektu Schlag konkurował z nią – opowiada Maciej Bator.
Podczas festiwalu zagra wspólnie z Zuzanną Bator, dyrektor artystyczną festiwalu i prezes Fundacji Dobrej Muzyki, która przygotowuje ten największy festiwal organowy w regionie.
Współorganizatorami wydarzenia są: Kościół Pokoju w Świdnicy, parafia Świebodzice i Świdnicki Ośrodek Kultury. Patronat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy w czerwcowe piątki do Kościoła Pokoju, żeby posłuchać, jak brzmi instrument słynnego organmistrza. Wstęp wolny.

16.06.2023 piątek, godz. 18.30
Uwertura Festiwalu – recital dyplomowy ucznia społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Świdnicy
Tymoteusz Jaśków – organy
Toccata z Suity Gotyckiej – Léon Boëllmann