Zdarzyło się w sierpniu

3 sierpnia 1848 roku na cmentarzu przy Kościele Pokoju pochowano ofiary Wiosny Ludów. Rewolucyjne zrywy na tle społecznym, narodowościowym i gospodarczym, które wzburzyły wówczas niemal całą Europę, nie ominęły także Świdnicy.

31 lipca 1848 na świdnickim rynku doszło do zamieszek, w których wojsko zastrzeliło 11 świdniczan, a kilkanaście osób zostało rannych. Zabitych pochowano na przykościelnym cmentarzu, a uroczystości pogrzebowe stały się manifestacją polityczno-religijną.

W zbiorowej mogile złożono ciała i katolików, i ewangelików; pochówek stał się jednym z pierwszych przykładów rodzącego się ekumenizmu. Grób ofiar Wiosny Ludów to jeden z wielu świadków historii na naszej nekropolii. Służyła ona parafianom przez 250 lat, od początku istnienia kościoła aż po schyłek XIX wieku, kiedy w innej części Świdnicy powstał nowy cmentarz ewangelicki.