Festiwali ciąg dalszy

Do Kościoła Pokoju w sierpniu ponownie zawitają festiwalowi muzycy i melomani. Tym razem zapraszamy na koncert otwierający jubileusz 10-lecia Krzyżowa-Music. To festiwal muzyki kameralnej, który gromadzi światowej sławy muzyków z wybraną grupą młodych artystów klasycznej sceny muzycznej z całej Europy.

Inicjatywa narodziła się w Krzyżowej, dawnym Kreisau, w majątku rodziny von Moltke, gdzie antyhitlerowska grupa oporu skupiona wokół Helmutha Jamesa von Moltke rozwijała wizję demokratycznej i pokojowej Europy. Od dekady, każdego lata odbywają się tu mistrzowskie warsztaty muzyczne o charakterze festiwalu. W ramach jubileuszowego programu „kolegium seniorów”, m.in. Jacques Ammon, Shmuel Ashkenasi, Viviane Hagner, Midori, Nils Mönckemeyer, Matthias Kirschnereit i Eckard Runge, będzie współpracować z utalentowanymi juniorami. Koncerty na Dolnym Śląsku potrwają od 29 sierpnia do 8 września, potem grupa muzyków wyruszy na jesienną trasę koncertową po Polsce i Niemczech. Zapraszamy na koncert inauguracyjny w Kościele Pokoju w Świdnicy 29 sierpnia o g. 18, wstęp wolny. Usłyszymy oktet smyczkowy Mendelssohna oraz światową premierę w wykonaniu kompozytora-rezydenta, Irlandczyka Gartha Knoxa.

Dzień później Kościół Pokoju będzie gościł Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. To znakomita okazja, żeby przekonać się, jak brzmią znane organy firmy Schlag & Söhne. Zagrają na nich

Agata i Winfried Lichtscheidel z Landsbergu, laureaci licznych nagród w międzynarodowych konkursach organowych. Jego nagranie dziesięciu symfonii organowych Ch. M. Widora otrzymało w 2018 r. najwyższą nagrodę na niemieckim rynku płytowym w kategorii muzyki klasycznej: Preis der deutschen Schallplattenkritik. Zapraszamy 30 sierpnia o godz. 18:30, wstęp wolny. W programie m.in. Max Reger, Franz Schmidt, Ludwig van Beethoven, Sigfied Karg-Elert, Camille Saint-Saëns.

Artyści wystąpią na zaproszenie Fundacji Dobrej Muzyki, która od lat uczy rozumienia muzyki organowej. Jej działalność doczekała się opracowania naukowego. Bogusława Madej, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu napisała pracę, z której wynika m.in., że prawie połowa z 186 koncertów fundacji w minionej dekadzie odbyła się w Kościele Pokoju, a najczęściej wykonywanym kompozytorem był Johann Sebastian Bach. Do mistrza z Lipska powrócimy oczywiście za rok, na kolejnym lipcowym Festiwalu Bachowskim.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/krzyzowamusic

Print your tickets