14 września w Kościele Pokoju na wyjątkowym nabożeństwie zagości blisko stu joannitów z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. Pomiędzy liturgią wstępną a kazaniem, podczas tzw. proprium dwie nowe osoby zostaną przyjęte do zakonu, a pięć będzie odznaczonych Krzyżami Rycerzy Honorowych.
Nabożeństwo poprowadzi bp Paweł Hause, zwierzchnik diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a kazanie wygłosi gospodarz bp Waldemar Pytel. Gościem specjalnym będzie mistrz książę Oskar von Preussen, prawnuk cesarza Wilhelma II, który zarządza zakonem, wraz z kapitułą i rządem.
Zamknięte nabożeństwo jest częścią trzydniowego Zgromadzenia Rycerskiego Baliwatu, 13-15 września w Krzyżowej i Świdnicy, wypełnionego relacjami joannitów z kilkunastu krajów oraz prezentacją działalności wrocławskiej diakonii.
Joannici, zwani też szpitalnikami, wywodzą się z Zakonu Rycerzy Szpitala św. Jana Jerozolimskiego, który powstał w XII w. w Królestwie Jerozolimskim. Tę średniowieczną tradycję kontynuuje pięć zakonów św. Jana, w tym Baliwat Brandenburski Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana Jerozolimskiego. To luterańska gałąź zakonu, siostrzana organizacja katolickiego Zakonu Maltańskiego. Tworzy międzynarodową strukturę, która liczy ok. cztery tysiące osób z całego świata. Głównymi siedzibami władz zakonu są Poczdam i Berlin, a duchowym centrum XIII-wieczny kościół komturialny szpitalników w Nieder-Weisel (Hesja).
Kandydat do zakonu musi być zaproponowany przez innych joannitów. Warunkiem jest przynależność do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz zaangażowanie w sprawy społeczne. Po pozytywnej decyzji rządu zakonu podpisanej przez Oskara von Preussen kandydat zostaje przyjęty, a częścią ceremonii jest nałożenie czarnego płaszcza z białym krzyżem na lewej piersi, zwanym krzyżem cnót rycerskich.
– Bycie rycerzem zobowiązuje do wprowadzania w życie zasad wiary ewangelickiej, do harmonijnego życia zawodowego i rodzinnego oraz pomagania słabszym – mówi ks. bp Ryszard Borski, który organizuje wrześniowe zgromadzenie na Dolnym Śląsku. Do zakonu został przyjęty w 1999 r., wraz z ks. Andrzejem Foberem – obaj byli pierwszymi polskimi joannitami.
W 2011 r. powstała Subkomandoria Polska, którą kieruje bp Borski; należy do niej 8 Polaków i 2 Niemców mieszkających w Polsce. W Polsce działa także stowarzyszenie Joannici Dzielo Pomocy, które pomaga m.in. poprzez ratownictwo medyczne, edukację, akcje charytatywne. Subkomadorie spotykają się co dwa lata w różnych krajach na swoim najważniejszym cyklicznym wydarzeniu, jakim jest zgromadzenie rycerskie.
– Tym razem wybraliśmy Krzyżową i Kościół Pokoju, bo to ważne, symboliczne miejsca – mówi bp Borski.