13 grudnia 2001 roku to kamień milowy w historii naszej parafii. Tego dnia, podczas 25. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Helsinkach, Kościoły Pokoju (Świdnica i Jawor) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, na podstawie kryteriów:
· stanowią wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowej budownictwa szkieletowego doprowadzonego do granic możliwości technicznych i przestrzennych. Są również wyjątkowym świadectwem współżycia sztuki baroku i teologii luterańskiej.
· stanowią znakomity przykład typu konstrukcji, układu przestrzennego i technologii, będący rozwiązaniem prekursorskim i jednostkowym, mającym naśladownictwa jedynie w uproszczonej i zredukowanej formie.
· mają bezpośredni związek z ważnym wydarzeniem historycznym (pokój westfalski), ideą ogólnoludzką (pragnienie wolności wyznania) i ideologią (wiara chrześcijańska, reformacja). Są to dzieła sztuki, których forma i treść była ściśle związana z sytuacją polityczną określonej swym wyznaniem licznej i dynamicznej grupy społecznej, która w wyniku konfliktów wewnętrznych i wojny znalazła się w sytuacji ledwie tolerowanej przez władze państwowe diaspory.
To pierwsze kościoły ewangelickie wpisane na tę prestiżową listę, a także pierwszy w historii Listy wpis dobra kultury na podstawie nie tylko jego wartości materialnych, ale przede wszystkim duchowych.
Udało się to w dużej mierze dzięki inspiracji i wsparciu generalnego konserwatora zabytków prof. Andrzeja Tomaszewskiego oraz prof. Ulricha Schaffa. Ze świątyni małej parafii ewangelicko-augsburskiej nasz kościół stał się dziedzictwem kulturowym światowej klasy.