Muzyka w liturgii

Nabożeństwa odprawione w Kościele Pokoju w dwie festiwalowe niedziele były wzbogacone o muzykę dobraną do tekstu kazania.

– Żadna krucjata prowadzona w przestrzeni chrześcijaństwa w jego wewnętrznych napięciach, jak i w konfrontacji z niechrześcijańskim światem nie ma biblijnego, to jest Bożego uzasadnienia. Do Piotra gotowego walczyć przy pomocy miecza Jezus powiedział: „Włóż miecz swój do pochwy; wszyscy bowiem, którzy miecza dobywają, od miecza giną.” Reformator ks. Marcin Luter zdecydowanie odrzucił ofertę rycerskiego stanu wsparcia orężem reformacji. Pan i jego słowo, które jest mieczem nie potrzebuje militarnego zaplecza – powiedział ks. bp Waldemar Pytel na zakończenie festiwalu, podczas nabożeństwa 6 sierpnia.

O oprawę muzyczną zadbał Maciej Bator, kantor i organista Kościoła Pokoju, wspólnie z Akademią Bachowską. W obie niedziele w kościele można było usłyszeć także zespół Cantus Cölln, Marcina Maseckiego i cały szereg znakomitych śpiewaków i muzyków.

Te muzyczne spotkania były także okazją, żeby przekonać się, jak brzmią duże organy poddane niedawno gruntownej rewitalizacji. – Nabożeństwa „muzyka w liturgii” cieszą się powodzeniem nie tylko wśród melomanów. Przychodzą na nie także świdniczanie ciekawi tego, jak wygląda ewangelickie nabożeństwo i jak ważną rolę pełni w nim muzyka – dodaje Bożena Pytel z Kościoła Pokoju.