Koncert na 334. urodziny Bacha

Toccata i Fuga dorycka, Fantazja i Fuga G-moll, Toccata i Fuga F-Dur zabrzmią w niedzielę 31 marca w Kościele Pokoju.

Pretekstem są urodziny Johanna Sebastiana Bacha, choć nie do końca jest pewne, czy kompozytor obchodził je akurat tego dnia, czy też 21 marca: podwójne datowanie było związane z przechodzeniem różnych krajów w różnym czasie ze „starego” kalendarza juliańskiego na „nowy” gregoriański.

– Pragnę przybliżyć słuchaczom XVII i XVIII wiek. Nasz plan wykonania wszystkich dzieł organowych Bacha na organach Kościoła Pokoju realizujemy nieprzerwanie: od 2017 w czasie trzech koncertów wykonaliśmy już pięć procent wszystkich dostępnych utworów – mówi Maciej Bator, kantor świdnickiego Kościoła Pokoju, pomysłodawca muzycznych urodzin mistrza z Lipska.

Co roku w kolejną rocznicę w kościele będą prezentowane jego dzieła organowe. – Znamy ich ponad 720, więc przed nami jeszcze wiele lat urodzinowego grania – żartuje kantor. Zagra wspólnie z Zuzanną Bator i uczniem Jakubem Monetą. Początek o g.17, wstęp wolny.