Podziękowanie dla bp. Pytla, przywitanie ks. Melera

– Dziękuję Bogu za to, że powierzył mi ten czas. Za przywilej i łaskę bycia przez 39 lat w tym wyjątkowym kościele, który jest modlitwą zamienioną w architekturę – mówił bp Waldemar Pytel podczas nabożeństwa 29 czerwca 2025 w Kościele Pokoju. Uroczystość była podsumowaniem jego pracy duszpasterskiej w Świdnicy i jednocześnie wprowadzeniem w urząd nowego proboszcza, ks. Pawła Melera.


W swoim kazaniu biskup odniósł się do Księgi Powtórzonego Prawa i słów Mojżesza do Jozuego: „Bądź mocny i mężny. Nie bój się i nie lękaj się, bo Pan, Bóg twój, będzie z tobą wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz”. Podkreślił, że te krzepiące słowa towarzyszyły mu przez blisko 40 lat prowadzenia świdnickiej parafii i teraz przekazuje je następcy.

 

 

– Księże Pawle, od dziś twoim kościołem jest nie tylko ta niezwykła przestrzeń, ale i osoby, którzy tutaj przychodzą. Życzę ci, aby twoje proboszczowanie było zakorzenione w Bogu i ludziach. Abyś miał w swojej żonie Agacie takie oparcie, jakie ja miałem w mojej. Życzę mądrości, odwagi, wytrwałości i prawa do błędów, dla siebie i innych – dodał.

Nowemu gospodarzowi oprócz błogosławieństwa przekazał klucz do kościoła, XVIII-wieczną batutę znalezioną we wnętrzu podczas konserwacji oraz czystą kronikę. Pozostawił własną, zapisaną, ponad 600 stron historii parafii w latach 1986-2025.

 

– Odpowiedzialność jest przyznana na określony czas. Trzeba umieć się jej zrzec, na tym polega wewnętrzna wolność – mówił ustępujący proboszcz, dziękując parafianom, współpracownikom, rodzinie („Dziękuję Bożenko za obecność, siłę i ciche bohaterstwo codzienności”).

Podziękowanie w imieniu Rady Parafialnej i parafii przekazał jej kurator, Teodor Drozdowicz, który z Pawłem Żakiem i ks. Pawłem Melerem wręczył Bożenie i Waldemarowi Pytlom ceramiczną miniaturę kościelnej ambony.

Za współpracę podziękowali również prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Lewandowski, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa, przedstawiciele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Niemczech. Ksiądz Jarosław Lipniak odczytał list Marka Mendyka, w którym biskup świdnicki wyraził wdzięczność za zbliżenie obu wspólnot, ewangelickiej i rzymskokatolickiej, za ekumenizm i przywrócenie blasku Kościołowi Pokoju.
Biskup Pytel, który przechodzi na emeryturę, był związany ze Świdnicą od 1986 r. Został wówczas ordynowany w Kościele Pokoju, gdzie został wikariuszem parafii ewangelicko-augsburskiej, a od 1992 r. jej proboszczem.

W latach 1997-2012 był członkiem Synodu Kościoła, od 2002 r. należał do Rady Synodalnej, a od 2007 do 2012 r. pełnił funkcję Prezesa Synodu Kościoła. W 2015 r. został wprowadzony w urząd biskupa.

Oprócz obowiązków związanych z funkcją duchownego angażował się w działalność ekumeniczną, społeczną oraz związaną z ochroną dóbr kultury, za co był wielokrotnie nagradzany:
– Nagrodą Miasta Świdnicy za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury,
– Nagrodą im. ks. prof. Janusza Pasierba „CONSERVATOR ECCLESIAE” Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w RP za osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków,
– Medalem Komisji Edukacji Narodowej nadawanym przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania,
– Nagrodą im. św. Brata Alberta za aktywność ekumeniczną i wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony dóbr kultury,
– Królewskim Orderem Gwiazdy Polarnej nadanym przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa,
– statuetką Orła Powiatu Świdnickiego,
– uhonorowany w kategorii „wybitna osobowość” w najważniejszej nagrodzie gospodarczej Świdnicy „Świdnickie Gryfy”,
– Nagrodą im. prof. Aleksandra Gieysztora przyznaną osobom za działalność konserwatorską, za utrwalanie i ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.

 

W latach 2005-2007 był prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, zasiadał w Radzie Fundacji „Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego”. Dzięki niemu w 2001 r. oba Kościoły Pokoju, w Świdnicy i w Jaworze jednogłośnie zostały wpisane na listę UNESCO. W 2008 r. Kościół Pokoju został wyróżniony przez Kapitułę Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska i otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu, przyznany „za propagowanie dziedzictwa kulturowego oraz idei ekumenizmu”. W 2017 r. kościół wraz z otaczającym go cmentarzem i budynkami został uznany za Pomnik Historii, jeden z najcenniejszych obiektów w Polsce.

 

Dzięki staraniom księdza biskupa i jego żony plac Pokoju stał się wizytówką Świdnicy, która przyciąga najwięcej turystów oraz miejscem kulturotwórczym, kojarzonym m.in. z renomowanym Festiwalem Bachowskim.

Print your tickets