Jesiennie i symfonicznie

Wrzesień i październik to w Kościele Pokoju czas koncertów symfonicznych. W tym roku zapraszamy na już trzecią edycję.

– Festiwale, które odbywają się latem, Bachowski i Schlagowski, są znane, rozpoznawalne. Zależało nam, żeby muzyka pozostała z nami także jesienią – mówi Maciej Bator, kantor świdnickiego Kościoła Pokoju i pomysłodawca koncertów.

Ich wspólnym mianownikiem są transkrypcje organowe, czyli utwory napisane na orkiestrę symfoniczną, a potem przepisane na organy. W poprzednich latach mieliśmy okazję usłyszeć m.in. suitę Peer Gynt Edwarda Griega, Koncerty Skrzypcowe Antonio Vivaldiego, Intawolacje Adama Jarzębskiego, Planety Gustava Holsta czy Vocalise Wojciecha Kilara. Wysłuchać można było także licznych symfonicznych utworów organowych (Ch.-M. Widor, S. Karg-Elert, C. Franck).

 – Nie promujemy zbyt mocno tych koncertów, a jednak cieszą się popularnością, mają zawsze słuchaczy. Widać, że organizatorzy i publiczność trzymają się razem – dodaje kantor. Koncerty są także pretekstem, żeby zaprezentować możliwości organów, które w lipcu 2016 roku zostały oddane do użytku po gruntownej renowacji.

Przypomnijmy, że to największe w regionie organy piszczałkowe, które mają wielkie możliwości muzyczne; naśladują rozbudowaną orkiestrę. 28 września 2018 roku organiści Thomas Greif i Karl Schmidt zagrali na nich w duecie transkrypcję organową „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego oraz polskie prawykonanie utworów brytyjskiego kompozytora Roberta Jonesa napisanych na stulecie zakończenia pierwszej wojny światowej. Przed nami kolejny koncert: w ostatni piątek października usłyszymy Kantatę Reformacyjną napisaną przez Jacka Cygana i skomponowaną przez Stanisława Szczycińskiego (piszemy o niej szerzej w osobnym tekście). Na małych i dużych organach zagrają Zuzanna i Maciej Batorowie. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Print your tickets