Adventus, czyli przyjście

Bardzo brakuje nam w tym roku kameralnych spotkań adwentowych, które ze względu na epidemię przenieśliśmy do sieci – mówi ks. bp Waldemar Pytel.

Podkreśla, że jednak bez względu na zewnętrzne okoliczności istota tego okresu pozostaje niezmienna. Adventus, czyli przyjście, to czas szczególnych przeżyć, przygotowania się na przyjście Chrystusa, na symboliczne powtórzenie tego, co wydarzyło się w Betlejem. Wyznacza on początek nowego roku kościelnego, a jego barwą liturgiczną jest fiolet, podobnie jak w okresie Wielkiego Postu – przypomina, że to czas głębszej refleksji, wyciszenia, gotowości na zmianę. Mimo że parafianie nie spotykają się wspólnie, to biskup odwiedza najbardziej potrzebujących, głównie starszych parafian w ich domach.

– To sposobność, żeby porozmawiać, przekazać książeczkę „ Z biblią na co dzień”, opłatek i świece wigilijne – dodaje. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to wspólna akcja czterech organizacji charytatywnych: Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Caritas Polska i ELEOS z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Przez cały adwent są rozprowadzane świece wigilijne, z których dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w szkole, zakup podręczników i pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach. Biskup Pytel przyznaje, że z ponad 30 lat spędzonych w Świdnicy mijający rok był najtrudniejszym – pod względem duszpasterskim i administracyjno-gospodarczym. Przypomina, że w ponad 360-letniej historii Kościoła Pokoju tylko trzykrotnie odwołano nabożeństwa: w czasie zarazy w 1736 r., w 1945 r., w obawie przed zbliżającą się Armią Czerwoną i w tym roku, z powodu koronawirusa. Ruch turystyczny drastycznie zmalał, a parafia nie dostała dofinansowania na kolejny projekt konserwacyjny, co stawia pod znakiem zapytania dalsze prace.

– Wiosną, kiedy przyroda budziła się do życia, plac Pokoju zupełnie zamarł, nie było tu nikogo. Goście pojawili się liczniej latem na hybrydowy Festiwal Bachowski, a jesień przyniosła kolejne obostrzenia – wspomina gospodarz. – Mimo to parafianie i sympatycy nadal chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Mamy duży kościół, gdzie każdy ma zapewnione więcej niż przepisowe 15 mkw.

Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, choć z kolei nabożeństwa online mogą dotrzeć do większej grupy osób, także za granicą – dodaje ksiądz Pytel. W adwentowym wieńcu znajdują się cztery świece, na cztery kolejne niedziele. Pierwsza symbolizuje pokój, druga wiarę, trzecia miłość, ostatnia nadzieję. Wiara, nadzieja i miłość – ich personifikacje znajdują się na ambonie w Kościele Pokoju.

– Atrybutem nadziei jest kotwica. Życzę każdemu, wraz z Bożym błogosławieństwem, mocnego zakotwiczenia się w wierze, w poczuciu dobra i solidarności. Obyśmy doceniali to, co mamy i byli wdzięczni za każdy dzień – dodaje biskup.

Plan nabożeństw w okresie świątecznym (nadal w reżimie sanitarnym), w Kościele Pokoju w Świdnicy i w internecie:
24 grudnia g.16.00.
25 grudnia g.10.00.
27 grudnia g.10.00.
31 grudnia g.16.00.
1 stycznia g.11.00.
3 stycznia g.10.00.
6 stycznia g.10.00.

Print your tickets