Najwyższy rangą oficer NATO w Kościele Pokoju

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, marszałek lotnictwa sir Stuart Peach wraz z żoną lady Brigitte Peach odwiedzili 7 maja Kościół Pokoju. Witając ich, biskup Waldemar Pytel przypomniał wizytę cesarza Wilhelma II w 1906 r., który wykrzyknął wówczas: „To cholernie piękny kościół!”.

– Za nim te słowa powtarzało wiele osobistości; mam nadzieję, że i państwo wyjdziecie stąd zauroczeni – dodał biskup. Oprowadzając po kościele, zwrócił uwagę na militarne elementy w jego wystroju. Goście podziwiali drewniane, bogato zdobione panopliami epitafia wojskowych: porucznika Ernsta Abrahama von Sommerfeld (zm. 1691 r.) i podpułkownika Carla Samuela von Goeme (zm. 1742).

Obejrzeli także tablice ofiar pierwszej wojny światowej w Hali Pamięci oraz dwie kule armatnie, które utkwiły na zewnętrznej ścianie chóru szkolnego i na przedpiersiu empory południowej. To pozostałość po trzeciej wojnie śląskiej (1756–1763), kiedy Świdnica zamieniła się w twierdzę, której Austriacy bronili przed wojskami pruskimi. Kościół był ostrzeliwany przez walczące armie, a przypomina o tym również niewielki obraz na emporze z przedstawieniem tlącej się bomby. Zachwyceni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Macieja Batora (utwory na organy z Tabulatury Gdańskiej (XVI w): Joseph lever, Joseph mynn; Berta Matera Psalm 90 (fragment) oraz Gordona Younga Toccatę c-moll). „Jaki wspaniały, wyjątkowy kościół”, zapisała w parafialnej księdze pamiątkowej lady Brigitte Peach.

Sir Stuart Peach przebywał w Polsce z dwudniową wizytą na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała Rajmunda T. Andrzejczaka, byłego świdniczanina. W kościele gościli także generał broni Janusz Adamczak oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal–Słaniewska.

Wcześniej przewodniczący KW NATO spotkał się z wojskowymi w Centrum Operacji Lądowych-Dowództwie Komponentu Lądowego w Krakowie oraz wygłosił wykład na temat przywództwa oraz możliwości i kierunków rozwoju zawodowego oficerów dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Sir Stuart Peach przewodniczy Komitetowi Wojskowemu NATO od 2018 r. To najwyższa władza wojskowa sojuszu, którą tworzą szefowie obrony państw członkowskich. Przewodniczący KW NATO jest najwyższym rangą oficerem w sojuszu, doradcą wojskowym sekretarza generalnego i Rady Północnoatlantyckiej. Współpracuje z dowódcami strategicznymi sojuszu przy opracowaniu planów i formułowaniu zaleceń wojskowych do dyskusji władzom politycznym.

Print your tickets