UNESCO – 20 lat później

„Wyjątkowe świadectwo tradycji budownictwa szkieletowego doprowadzonego do granic możliwości technicznych”. „Wyjątkowy przykład współżycia sztuki barokowej i teologii luterańskiej”. „Dzieło sztuki formą i treścią ściśle związane z sytuacją polityczną licznej i dynamicznej grupy ewangelików, ledwie tolerowanej przez władze”.

Takie opinie wydali specjaliści, kiedy Kościół Pokoju aspirował do wpisu na najbardziej prestiżową na świecie listę zabytków. Udało się: w 2001 roku, podczas 25. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Helsinkach Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na Listę UNESCO. 10-11 września zapraszamy Państwa do Kościoła Pokoju w Świdnicy na Jubileusz 20-lecia wpisania Kościoła Pokoju w Świdnicy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

10 września 2021, Kościół Pokoju w Świdnicy

Konferencja „Drewno nie może czekać!”

Otwarcie i wprowadzenie do konferencji
bp Waldemar Pytel

11.30-11.50
Nadzwyczajna uniwersalna wartość
prof. dr hab. Jacek Purchla, Wiceprezydent Europa Nostra

11.50-12.10
Kościół Pokoju na tle XVII-wiecznej architektury szkieletowej
dr hab.inż. Ulrich Schaaf, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

12.10-12.40 – sesja pytań

12.40-13.00
Kryteria wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze
dr Grzegorz Grajewski, dyrektor oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu

13.00-13.20
Drewno nie może czekać – badania, realizacja, potrzeby
Ryszard Wójtowicz, główny konserwator Kościoła Pokoju w Świdnicy

13.20-13.50 – sesja pytań

14.00-14.20 – recital organowy
dr Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy

11 września 2021, g. 18.00, Kościół Pokoju w Świdnicy

Jubileuszowy koncert Blechacz gra Mozarta

Rafał Blechacz – fortepian

Łukasz Borowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

Róża Światczyńska – prowadzenie koncertu

Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska, Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku (utwór zamówiony przez Filharmonię Poznańską – światowe prawykonanie)
Wolfgang Amadeus Mozart, XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488
Wolfgang Amadeus Mozart, XL Symfonia g-moll KV 550

Wstęp na konferencję 10 września 2021 r. jest wolny. Bezpłatne wejściówki na jubileuszowy koncert 11 września 2021 r. będzie można pobrać od dnia 2 września 2021 r. poprzez stronę – https://bilety.sok.com.pl/

Przed i po koncercie będzie można nabyć książkę Mitchella Zuckoffa „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat” wydaną przez Wydawnictwo Poznańskie. Warto wrócić do tamtego, tragicznego dnia, by zadać sobie pytanie: czy ludzkość czegoś się nauczyła? Czy staliśmy się lepsi, mądrzejsi? Jaka jest kondycja współczesnego człowieka? Zachęcamy do zakupu książki – część środków uzyskanych ze sprzedaży w dniu koncertu wydawnictwo przeznaczy na renowację Kościoła Pokoju.