Kościół Pokoju na banknocie

Na pierwszym planie widnieje wizerunek kościoła otoczony ozdobnym ornamentem, z prospektem organowym w tle i z herbem miasta Świdnicy. Tył banknotu to wzór wspólny dla banknotów 0 euro souvenir, z przedstawieniem kilku sztandarowych europejskich zabytków.

Pomysł banknotów 0 euro powstał w 2015 r. we Francji i staje się coraz popularniejszy w Europie. Nie są one prawnymi środkami płatniczym, tylko narzędziem promocji; pokazują szczególnie ważne zabytki i wybitne postaci.

Pretekstem do wydania świdnickiego kolekcjonerskiego banknotu jest 20. rocznica wpisania Kościoła Pokoju na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2001 roku w Helsinkach jednogłośnie podjęto decyzję o wpisaniu Kościoła Pokoju na tę najbardziej prestiżową listę. O tym doniosłym wydarzeniu przypomina zaprojektowany przez Roussanę Alex Nowakowską banknot, który zaprezentujemy w Kościele Pokoju 2 grudnia o g. 12. Został wykonany w 100 proc. z bawełnianego papieru, a przed sfałszowaniem zabezpieczają go hologram, znak wodny, mikrodruk i elementy ochronne UV.

Wersja pojedyncza kosztuje 20 zł, blistry z jednym banknotem – 100 złotych, a numerowane etui – 200 złotych (zawiera dwa banknoty: jeden w wersji standardowej oraz jeden Gold Edition; każde etui posiada unikalny certyfikat autentyczności z numerem).

– To gratka dla kolekcjonerów, oryginalna pamiątka, może pomysł na prezent świąteczny – zachęca Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej.

Od 3 grudnia można kupić banknoty w Kościele Pokoju. Istnieje również możliwość przesłania banknotu pod wskazany adres (cena przesyłki 18 zł; zamówienia można wysyłać do wyczerpania nakładu pod adres: zwiedzanie@kosciolpokoju.pl).

Emitentem banknotu jest Gmina Miasto Świdnica, a partnerami emisji: Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Świdnicy, Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o. 

Print your tickets