Kalendarz pełen muzyki

Wspólnym kolędowaniem rozpoczął się muzyczny sezon w Kościele Pokoju. Zuzanna i Maciej Batorowie z Fundacji Dobrej Muzyki utworami organowymi oraz improwizacjami na temat kolęd wprowadzili słuchaczy do wspólnego śpiewania: zabrzmiały m.in. „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”.

– W moim odczuciu mieliśmy za mało świątecznych propozycji, spotkań i wzajemnego śpiewania, które są tak potrzebne w tym pełnym trosk czasie pandemii. Potrzeba nam pozytywnych impulsów do codzienności, a takich dostarcza nam zawsze Fundacja Dobrej Muzyki. Również ten koncert jest naszą wspólną inicjatywą – mówi ks. bp Waldemar Pytel.

– Byliśmy mile zaskoczeni, że publiczność dopisała, pomimo zimnej wietrznej pogody i pandemii, która wciąż utrudnia organizację – opowiada Zuzanna Bator.

– Ostatni świąteczny koncert organowy przed pandemią z chórami i solistami przyciągnął prawie tysiąc osób, w następnym roku nagraliśmy koncert bez publiczności, a nagrania udostępniliśmy słuchaczom za pośrednictwem Internetu. Tegoroczny koncert jest powrotem do wspólnego śpiewania w okresie okołoświątecznym.

Można go obejrzeć na profilu Fundacji Dobrej Muzyki na Facebooku [https://www.facebook.com/FundacjaDobrejMuzyki/videos/918834348826661]. Bardzo nas ucieszyło, że film w ciągu dwóch dni dotarł do ponad 6 tys. osób.

 

Styczniowe śpiewanie otworzyło muzyczny kalendarz. 27 lutego w niedzielę o godz. 12.00 zapraszamy na koncert upamiętniający 219. rocznicę urodzin Christiana Schlaga, twórcy dużych organów w Kościele Pokoju i założyciela znanej świdnickiej fabryki – instrumenty sygnowane tym nazwiskiem rozbrzmiewają wciąż na całym świecie.

W kolejnym miesiącu będziemy świętować urodziny Johanna Sebastiana Bacha. Data ta zależy od kalendarza, który przyjmiemy za obowiązujący, dlatego współcześnie możemy obchodzić te urodziny 21 lub 31 marca: podwójne datowanie było związane z przechodzeniem różnych krajów w różnym czasie z kalendarza juliańskiego na gregoriański. W Kościele Pokoju spotkamy się w ostatnim dniu marca, żeby złożyć hołd mistrzowi z Lipska i usłyszeć jego dzieła organowe w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów oraz uczniów świdnickich szkół muzycznych. Wiosną planujemy zaprosić słuchaczy na kolejną edycję Koncertów Ziemi Świdnickiej, a latem na Festiwal Bachowski.

– Lato na placu Pokoju jest pełne muzyki, natomiast zimowy sezon był dotąd raczej niemy. Od tego roku chcemy to zmieniać. W tak pięknym miejscu i z tak znakomitym instrumentem można ukazywać pełne spektrum emocji muzycznych – dodaje Maciej Bator.

Print your tickets