370 lat za nami – dziękujemy!

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy towarzyszyli nam w obchodach 370-lecia Kościoła Pokoju.

Kilkudziesięciu gości, również z Ukrainy, przekonało się w Dniu Nowych Technologii, że nasz kościół jest dostępny dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i ruchu. Wyrażamy podziękowania Karolinie Wójtowicz, która stworzyła aplikację na platformie Oculus VR, opracowała wirtualny spacer w okularach VR i dotykowe tyflomapy. To kierunek, w którym chcemy podążać – zależy nam, żeby pokonywać bariery i udostępniać kościół wszystkim zainteresowanym.

Jubileusz nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie zaangażowanie głównego konserwatora Ryszarda Wójtowicza, który poprowadził sto osób po niedostępnych na co dzień emporach i lożach. Cierpliwie odpowiadał na wiele pytań, dzieląc się swoim imponującym doświadczeniem w konserwacji zabytków.

Jesteśmy wdzięczni Janowi Tomaszowi Adamusowi i Capelli Cracoviensis za znakomity koncert i za wieloletnią udaną współpracę. O oprawę muzyczną zadbali również niezawodni Zuzanna i Maciej Batorowie oraz zaproszeni przez nich Katarzyna i Maksymilian Grzesiakowie i młodzi uczestnicy konkursu organowego.

Dzięki uprzejmości Ewy Cuban, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy mogliśmy zaprosić ks. Sławomira Sikorę na spotkanie autorskie. Dziękujemy autorowi oraz Marioli Mackiewicz, która poprowadziła rozmowę o jego powieści „Ławka”, o miłości, relacjach i wierze. Mariola jest także autorką przedstawienia „Sami obcy”, w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego. W obecnej sytuacji spektakl nabrał nowego wymiaru: to już nie tylko historia przesiedleńców po drugiej wojnie światowej, zawiera również aktualny wątek ukraiński. Aktorzy Alchemii Teatralnej wypełnili Kościół Pokoju dialogami, które wywołały wiele emocji – dziękujemy za te wzruszenia; dziękujemy za wsparcie Annie Rudnickiej, dyrektorce Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Wyrażamy wdzięczność rodzinie śp. p. Piotra z Warszawy, która powierzyła nam w depozyt wyjątkową, eksponowaną w Hali Chrztów kolekcję numizmatów oraz Magdalenie Karnickiej z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, która ten zbiór opracowała.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację jubileuszu, oprawę graficzną opracował Jacek Zygmunt, zaszczycili nas swoją obecnością w tym ważnym dla nas czasie, wsparli dobrymi słowami. Jubileuszowy tydzień za nami, ale nieustająco zapraszamy do zwiedzania placu Pokoju. Warto na miejscu przekonać się, że 370-latek ma się całkiem dobrze.

Print your tickets