Lawenda w różnych odsłonach, różnych językach

Zapraszamy na kolejne rękodzielnicze warsztaty na placu Pokoju, na których aromaty lawendy połączą się z zapachami igliwia, cytrusami, cynamonem i oczekiwaniem na święta.

Spotkamy się w piątek 25 listopada o godzinie 18, żeby wspólnie robić ozdoby świąteczne – obowiązują zapisy: kosciol@kosciolpokoju.pl. Listopadowe warsztaty otwierają cykl zimowych spotkań przy towarzyskiej kawie, pysznych wypiekach i ręcznie robionych produktach.

 

Siódme „lawendowanie” ponownie poprowadzi Nadieżda Michajłowa, która po wybuchu wojny przyjechała z rodziną do Świdnicy z okolic Kremenczuka w środkowej Ukrainie, gdzie prowadziła agroturystykę wraz z plantacją lawendy. Kiedy, zwiedzając Świdnicę, zobaczyła lawendowy ogród na placu Pokoju, zaproponowała opiekę nad nim i warsztaty podobne do tych, które organizowała u siebie.

 

Tak wiosną rozpoczęły się zajęcia, na których spotykają się Ukraińcy i Polacy, żeby wspólnie gotować pierogi z wiśniami polane miodem lawendowym, brzoskwinie z mozzarellą i lawendową oliwą, gruszki karmelizowane z serem pleśniowym i lawendowym syropem; żeby przygotowywać pachnące saszetki, wianki, pudełka.

Uczestnicy zabierają swoje prace do domu. Pani Nadia powoli urządza niewielkie stoisko z rękodziełem (woreczki, mydełka, syropy, herbaty, pierniki) w lawendowym ogródku na placu Pokoju, więc pachnące cacka można zobaczyć codziennie w g.10-15.

 

– Raz w miesiącu Nadia prowadzi wolontaryjnie warsztaty dla około 20 osób, na których zawsze tworzy ciepłą rodzinną atmosferę i zaskakuje pomysłami – opowiada Bożena Pytel, która przed dziesięcioma laty wymyśliła ogród jako uzupełnienie pomnikowych drzew i cennych krzewów na placu. Tak spontanicznie powstało międzynarodowe współdziałanie na placu Pokoju: pomysł Polki zrealizował Niemiec, dr Stephan Aderhold, muzykolog współpracujący z parafią, który zasadził lawendę; opiekuje się nią teraz Ukrainka, a przy warsztatach pomaga Białorusinka, Natasza Polk z fundacji Inicjatywa.

Nadia może bezpłatnie ścinać lawendę i korzystać z budynku, który należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy. To część pomocy, jaką parafia prowadzi dla Ukrainy. Od wybuchy wojny kilka Ukrainek z dziećmi mieszka na placu, w budynku, który został dla nich zaadaptowany na cele mieszkalne. Ostatnio parafia przekazała ukraińskim dzieciom w Świdnicy 15 tabletów do zdalnej nauki, w ramach ogólnopolskiego projektu Diakonii Polskiej (organizacja charytatywna Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP).

 

Print your tickets